С поправки в наредбата за опазване на растенията и растителните продукти от икономически важните вредители министерството на земеделието определя 251 агроекологични райони в страната, където може да съществуват така наречените "прогнозни полета", в които не се допускат растителнозащитни мероприятия. Това са постоянни площи, типични за агроекологичния район, заети със земеделски култури и оборудвани с пособия за наблюдения на вредителите, в които не се извършват пръскания с препарати. Целта е в тези зони да се прилагат методи за наблюдение на икономически важните вредители.
Агроекологичните райони са във всичките 251-те общини, указани в наредбата, която е качена на страницата на министерството на земеделието. Ще посочим само няколко от тези общини – Малко Търново, Сандански, Струмяни, Велинград, Маджарово, Любимец, Троян, Елин Пелин, Костенец, Костинброд, Златоград, Неделино, Ситово, Кубрат, Хисар, Куклен, Никопол, Червен бряг, Панагюрище, Долни Дъбник и др.
Според наредбата всяка година до 31 януари изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните БАБХ утвърждава със заповеди списък на икономически важните вредители по земеделските култури, разпространени в съответните области. Той одобрява и праговете на икономическа вредност за икономически важни вредители, предварително определени от работна група, сформирана от министъра на земеделието и храните, в която участват представители на Министерството на земеделието и храните, БАБХ, научни организации и висши училища в областта на растениевъдството.
Заповедите се публикуват на интернет страницата на БАБХ. При осъществяване на растителнозащитните мероприятия по опазване на растенията и растителните продукти се прилагат и разпоредби наредби към от законите за защита на растенията и за пчеларството.
Правилата за добра растителнозащитна практика се разработват за всяка земеделска култура от работна група, определена със заповед на министъра на земеделието и храните.
Всеки проект за тези правила се публикува на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните, като се предоставя най-малко 14-дневен срок за предложения и становища по него. След обсъждане на постъпили предложения и становища правилата се одобряват със заповед на министъра на земеделието и храните и се публикуват на интернет страницата на Министерството на земеделието и храните и БАБХ.
Икономически важните вредители по растенията могат да се контролират и чрез употреба на биологични агенти. Самият списък с биоагентите, които могат да се използват на територията на страната, се изготвя от междуведомствена работна група, назначена от земеделския министър.
Земеделските стопани са длъжни да вписват всяко приложение на биологичен агент в дневника за проведените растителнозащитни мероприятия и торене.
Списъкът се изготвя съгласно изисквания, определени от министъра на земеделието и храните и министъра на околната среда и водите. Този списък също се утвърждава със заповед на министъра на земеделието и храните и министъра на околната среда и водите и се публикува в интернет страницата на БАБХ.
Централното управление на БАБХ създава и поддържа списък на лицата, които произвеждат, внасят, въвеждат и търгуват биологични агенти на територията на страната.