Ако Синор.БГ зададе на администрацията въпроса колко земеделци все още получават средства по мярка 10 „Агроекологични плащания“ от ПРСР, вероятно на чиновниците от министерството на земеделието и от фонда ще им трябва месец, за да дадат точната справка. И макар че фермерите са сигурни, че тази мярка засяга изключително малко стопани, от агроведомството са си направили труда в цели 6 страници да опишат защо въвеждат нови поправки в наредбата.
Проблемът е, че от тези мотиви почти нищо не се разбира, защото на всеки ред се цитира регламент, без да се обясни каква част от законодателството засяга – вероятно защото и чиновниците не го знаят.
Синор.БГ си направи труда да сравни измененията, от които се вижда, че за някои от видовете подпомагания се въвеждат два вида ставки, като разликите са минимални – за стопани, заявили подпомагане до 1 януари 2018 г. и за същите, които са го направили след това. Причината била в това да не се допуска двойно подпомагане.
Едното от тях касае стопаните, получаващи пари по направлението за поддържане на местообитанията на Царски орел и Египетски лешояд в обработваеми земи и постоянно затревени площи с орнитологично значение. Досега ставката беше единна от 278 евро/ха, а с новите поправки за старите стопани преди 2018 г. тази ставка остава до 278 евро/ха, а за тези след 2018 г. пада на 247 евро/ха.
Стопаните, които се грижат да няма почвена ерозия и са го заявили преди 1 януари 2018 г. остават със старите ставки от 315 евро за хектар, а тези, заявили го през миналата година ще получават 266 евро/ха.
Две ставки ще се прилагат и за стопани, които прилагат противоерозионни мерки в обработваеми земи: – при старите площи, заявени преди 1.01.2018 г. ставката остава до 40 евро/ха, а за новите от 2018 г. - 36 евро/ха.
По направление "Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство при полските култури старата ставка от 223,95 евро на хектар остава за фермери, заявили плащането до 2017 г. включително. За стопаните, заявили това плащане от 2018 г., ставката ще бъде 221, 39 евро/ха.
С предложените промени „Ивайловската капия“ се зачерква от списъка с местните сортове, застрашени от изчезване.
В мотивите към наредбата се казва също, че те целят да се отговори на предизвикателствата, възникнали в процеса на прилагането на ПРСР 2014 – 2020 г., задълженията за изключване на двойното финансиране, както и ефективно управление на финансови средства по мярката. Част от промените целят да се осигури съответствие на текстове, включени в предложенията за пето изменение на ПРСР 2014 – 2020 г. и приложимото европейско и национално законодателство.