Отглеждането на едроплодни домати има своите особености. Не са малко сортовете, които ни радват с огромните си плодове – Алено сърце, Розово сърце, Славянски шедьовър, Фантазия F1 и др., но повечето подобни сортове имат сериозен проблем – напукването.
Един от секретите при отглеждането на доматите-гиганти се явява двойното пикиране. Обикновено се прави три седмици след първото пикиране и има за цел да увеличи хранителната среда три пъти. Това позволява до засаждането на разсада да развие мощна коренова система и да се ограничи развитието на листната маса.
Храстите се формират в едно или две стъбла, като се отстраняват всички колтуци. Благодарение на това, към момента на засаждането, гигантите стават особено едри – до 1 м височина и много добре развита коренова система.
За засаждане на гигантите се използва схема 50х50 в шахматен порядък.
На дъното на всяка подготвена ямка се забива кол, към който ще се прикрепват растенията. Във всяка ямка се насипва оборски тор или компост, по две супени лъжици суперфосфат и по една чаша дървесна пепел.
За да се предотврати опадането на първите завръзи, при появата на цветовете, е желателно да се напръскат с разтвор на борна киселина (1г на 1 л вода). Поливат се един път седмично.
Едроплодните домати имат сериозни недостатъци: те се напукват много често, на мястото на закрепване към храста имат зелено петно, а част от тъканта на плода е напълно вдървена.
Много по-често се напукват розовите и жълтите домати. За предотвратяване на това явление е важно да знаем какво го предизвиква.
Най-често това са резките изменения на условията на развитие: колебания във влажността и резки скокове на температурата. Към тези причини, формиращи пукнатини по доматите се отнасят:
– дневно прегряване и рязко охлаждане нощем;
– преполиване след продължителна почивка, особено след засушаване, когато в плодовете постъпва голямо количество вода;
– подхранване с концентрирани вещества, без предварително поливане на растенията;
– прекалено усърдие при формиране на храста, което се изразява в отделяне на повече от три листа на един път.
Когато се познават тези фактори е възможно да се предотврати напукването на едроплодните домати. Иначе, за появата на дефекти по зазряващите домати, способства дефицитът на микроелементи в почвата. В частност става дума за йод, калций, мед и желязо. Проявява се недостиг на микроелементи, което се изразява в деформиране на листата по върховете на растенията и активното им пожълтяване. Отстраняването на дисбаланса става с коренно или листно подхранване с микроелементи.