За производителите на ягоди и малини 2018 година се определя като екстремно лоша и като климатични условия, и като цени, и като пазари. Заради дъждовете сладките плодове бяха нападнати от болести и плесен, като загубите са сериозни за немалка част от колегите, съобщи в интервю за Синор.БГ председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков.
За първи път тази година секторът изпитва и силен конкурентен натиск от държави извън Европейския съюз, които с ниските цени на продукцията си подбиха българското производство и цените се сринаха с цели 30%, посочи още Петков. Според него „основната причина е в навлизането на новите вносители на малини от Украйна, Босна и Херцеговина, Албания и Косово, които могат без мита да продават в Общността, в резултат на което пазарът се срина“.
Докато миналата година изкупните цени на малините за били между 3 и 3,50 лева за килограм, тази година офертите са паднали до 2-2,50 лв. В същото време заради ръчния труд себестойността е висока и бизнесът трудно може да покрие разходите си.
Петков припомни, че до миналата година българските малинопроизводители са изнасяли 95 процента от реколтата си в Европейския съюз. Заради дъмпинга от новите неевропейски фермери обаче хладилните бази на родния бизнес стоят пълни, без да могат да реализират продукцията си в Общността. Годишно страната ни изнася около 20 хил. т малини.
От името на асоциацията Петков е поставил проблема пред земеделския министър Румен Порожанов, който като председател на Съвета на ЕС е можел да лобира за въвеждане на защитни мерки от страна на Европейската комисия. „Изненадани сме, че този проблем не беше обсъждан през последните 6 месеца, което беше нормално да се случи, защото виждаме каква защита прилагат френските и германските политици по отношение на фермерски проблеми, възникнали в техните държавни“, коментира председателят на браншовия съюз.
„Проблемът с конкурентния натиск от Украйна все повече се изостря и ще обхване не само производството на ягоди и малини, но и на други селскостопански продукти, затова ще настояваме за адекватни политики от страна на министерството“, обясни Петков.
Именно затова и на традиционния годишен фестивал на малинопроизводителите, който ще се проведе на 10 август в град Лозница, браншовиците ще поканят представители на администрацията. Целта е да се потърсят общи решения в защита на земеделския бизнес.