Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.07.2018 г.

Как да разпознаем вирусното нападение при доматите

Практика
Как да разпознаем вирусното нападение при доматите

sinor

За разлика от останалите болести по доматите вирусните са особено опасни с това, че дълго време не издават присъствието си, а когато започне прибирането на реколтата, се оказва, че по растенията вече има цял букет вируси. Тогава предприемането на каквито и да било мерки е закъсняло. Именно затова е важно да познаваме спецификата на заразяването, за да взимаме адекватни мерки и то навреме.

Аспиринова терапия за доматите

Най-честите зарази идват при използването на семена от заразени растения, при колтучене, връзване, окопаване и несекомите, които смучат сокове и разнасят заразите. Такива вредители са цикадите, листните въшки, трипсите.

Бронзовост по доматите

Това е вирусно заболяване, което се разнася от доматеният трипс. Той е едно много бързо насекомо, но и близко разположените растения благоприятстват лесното разнасяне на вируса, така че в края на сезона може да се окаже, че са заразени всички  домати. Местата за пребиваване на трипса могат да бъдат не само доматите, но и луковите, хризантемите и гергините. Разпознаването на болните растения не е сложно. Листата добиват бронзов или мръсно виолетов цвят. Листата загиват бързо, а по плодовете се появяват кафяви петна, които се разрастват бързо. За развитието на болеста способстват плевелите и близко разположените насаждения с лук.

Борбата се води с помощта на препарати срещу трипс: Актара, Конфидор и др. Болните растения се отстраняват и изгарят. От тях няма никаква полза, защото всички плодове са негодни за употреба.

Стрик

Да се определи това заболяване е сложно, но не е невъзможно. По стъблата и дръжките се появяват червено-кафяви щрихи и петна. Листата най-напред се покриват с тъмни петна, а по-късно изсъхват. Растенията стават крехки, а плодовете се покриват с ъгловати петна. Разпространението става основно чрез заразени семена, но може да стане и по време на колтучене, когато растенията са близко едно до друго. Температури около 20 градуса способстват за бързото разпространение. Горещините забавят развитието, а понякога го преустановяват напълно. Вирусът се съхранява в почвата върху растителни отпадъци.

Превантивните мерки предвиждат изнасяне и изгаряне на всички растителни остатъци, а болните растения незабавно да се отстраняват и изгарят. Смяна на участъка и засаждане на същото място не по-рано от 5 години.

Да се използват само семена само от сигурен източник или да се обезаразяват задължително.

Столбур (микоплазмоза)

Столбурът е вирусно заболяване, което ежегодно унищожава 30-50% от реколтата. От столбур се разболяват и пиперът, патладжанът, картофите. Пренася се от цикади, които започват своето мигриране от плевелите по културните растения през юни, когато температурите се повишават. Инкубационният период е 30-60 дни.  Основните признаци се изразяват в позеленяване и разрастване на цветовете,а листата по върховете се усукват на масур и периферията им се оцветява във виолетово. Тези цветове остават стерилни, не завръзват, а завързалите плодове се деформират, закърняват, трудно узряват и губят вкусовите си качества.

Борбата е насочена преди всичко към унищожаване на цикадите, а също и на плевелите, които се намират в близост. Отглеждане на сортове, които са устойчиви на вирусни заболявания.

За разлика от гъбичните заболявания, вирусните не могат да се лекуват. Борбата срещу вирусните заболявания се води превантивно. Много често семената се явяват източник на вируси. Преди употреба е най-добре да се затоплят до 50 градуса в пещ или във вода.

Борбата с преносителите да се води системно.

Как да разпознаем вирусното нападение при доматите
74414
 

Последни материали
Виж
Съвети навреме
Важни съвети за поливане на растенията в горещини като сегашните
Парламентът одобри законодателни промени
До 10 пъти в месеца може да теглите без такси пари от банкомат
Важно за жителите на малките населени места
Ще открият по два клуба за компютърни обучения във всяка
Председател на Съюза на зърнопроизводители от Пловдивско
Работов: Ако 40-градусовите жеги се задържат, след седмица ще жънем слънчогледа
Първа част от графика на НССЗ
И през август службата за съвети организира срещи с фермерите
Икономистите в Европа очакват значително по-високо ниво на митата върху вноса от САЩ до края на годината
Свързани материали
Виж
Неприятели
Нощенките оставят дълбоки следи в доматите
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
Украински производители на домати и краставици пред фалит от евтин внос от Турция
Практика
Пръскане на доматите с борна киселина в летните жеги
Преди лятото
Съвети как правилно да поливате доматите при жега
Събитието започва на 10 юни
ИЗК Марица показва устойчиви сортове домати на 21-то издание на Eucarpia
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини