Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.07.2018 г.

През юли е време за втора реколта

Какво да садими и сеем
През юли е време за втора реколта

sinor

Време е  да се погрижим за късните зеленчуци, които стават идеално за втора реколта след ранните култури. Вече са освободени много участъци, засети с ранни култури – картофи, лук, чесън, салати, репички. Не са малко и зеленчуците, които можем да отгледаме до края на сезона, защото те ще имат време да се развият и съзреят напълно. Именно затова предлагаме различни варианти за сеитба през юли.

Салати и други листни зеленчуци

Водещо място можем да отредим на салатите. Голямото сортово разнообразие позволява да се отглеждат почти през цялото лято – листни, главести и много нови хибриди. Просто трябва да се засяват сортове, които са подходящи за летен посев. По голяма част от салатите, чиито листа са обагрени в червено са подходящи за отглеждане през цялото лято, както и много сортове салати айсберг. Всички видове салати обичат пространството и затова не бива да се допуска сгъстяване.

Много добър вариант за отглеждане през лятото е крес-салатата. Тя може да бъде отглеждана и на терасата. Важно условие е да не се преполива. Може да се засява през 10-15 дни.

Подходяща за отглеждане по това време е и руколата. Тя може да се засява в края на месеца или началото на август, защото е растение на късия ден. Пониква за максимум седмица и след 3-4 вече може да се прибира реколтата.

Копърът има водеща роля и може да се засява поетапно през целия сезон. За да се ускори поникването е препоръчително семената да се накисват за три дни в топла вода, която се сменя всеки ден. Може да се отглежда и като уплътняваща култура между други зеленчуци. Късната сеитба дава по-добра реколта.

Бобови

Подходящи са култури като боб и грах, но трябва да се направи уточнение, че се отглеждат сортове за зелено, а не за зърна. Подходящи предшественици са зелени салати, репички и лук.

Кореноплодни

Слабо известно и още по-малко популярно е засяването през юли на цвекло и моркови. Те не могат да се съхраняват дълго, но по това време кореноплодите се развиват значително по-бързо. Важно е за цвеклото да се знае, че не понася оборски тор и компост, но се развива отлично след картофи и моркови.

Семената се засяват плитко, за да се изваждат по-лесно кореноплодите.

Репичките обичат полусянката и сянката, защото са растения на късия ден. Не обичат органичните торове, но харесват калий. Подходящо е подхранването с калиев сулфат.

Дайконът е разновидност на ряпата, който засят по това време се развива много бързо, годен е за съхранение през зимата и не губи вкусовите си качества.

Черната ряпа и другите видове ряпа се развиват прекрасно и имат само едно изискване – да не се засаждат след репички и зеле, защото се нападат от едни и същи вредители. Добър предшественик е краставицата.

Зелеви култури

Засяване на пекинско зеле и разсаждане на бяло зеле, карфиол, алабаш и броколи. Добри предшественици са картофите и лукът. Не бива да се отглеждат след репички.

Корнишони и късни домати

Корнишоните се сеят до 20 юли – директно на дълбочина 4-5 см,  на  площи, които са освободени от ранни картофи, ранно зеле, зелен фасул, зелен грах.

Късните домати се засяват през май и през юли са готови за разсаждане.

През юли е време за втора реколта
80116
 

Последни материали
Виж
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Ще се представят над 100 производители
Безплатни 100 000 фиданки ще раздадат на фестивала „Семе българско”
Защо цветовете на разсада падат след засаждане на постоянно място?
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Европейска асоциация за вълна
Свързани материали
Виж
Пролетната сеитба обаче върви с изпреварващо темпо
Състоянието на есенната пшеница в САЩ се влоши значително само за седмица
Агростатистика
Вече са засети над 5 милиона декара с пролетни култури
Валежи и ниски температури пречат на полските дейности
Времето в САЩ бави сеитбата на царевицата
В повърхностния почвен слой почти не е останала влага
Летните температури напролет вещаят проблеми за сеитбата на царевицата в Сърбия
Не е прибрана реколтата от зърнената култура от 8 на сто от засетите площи
В Украйна още жънат царевица при започнала пролетна сеитба
Трябва ли да накисваме семената преди сеитба?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини