Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.12.2007 г.

Доматите имат сериозни изисквания към светлината

Разсадът за домати обикновено се отглежда вкъщи, на прозореца. Семената се засяват рано – в края на януари, началото на февруари, т. е., когато естествената светлина е все още недостатъчна за растенията. При това се предполага, че недостигът на светлина може да се компенсира с продължителността на отглеждане на разсада. Това е най-разпространената и основна грешка, защото при тези условия у растенията се формират издължени и тънки стъбла, макар, че могат да имат и китка с цветове. При засаждане в почвата на такъв разсад, значителна част от растенията се заравят в нея. По този начин се образуват допълнителни корени.

Израстващите от стъблото растежни допълнителни корени извличат за себе си значителна част от асимилатите, синтезирани от листата. Така на първата китка от цветове може да не се образуват плодове (което много често се случва). У късно зреещите сортове следващата китка се формира след 2-3-ти лист. В крайна сметка, не само че закъснява реколтата, но намаляват й добивите. Една от основните характеристики за високото качество на разсада е съотношението на дебелината на стъблото към дължината му. То трябва да бъде примерно 1:25. Освен това, трябва да има оформена китка с цветове. Следователно, разсадът от рано зреещите сортове трябва да има 5-6 листа, цветна китка и височина 15-20 см, а късно зреещите сортове - 8-9 листа, цветна китка и височина 20-25 см, с дебелина на стъблата 0,8-1см.

Доматите, както е известно, са топло и светолюбиви растения и това трябва да се има в предвид. Изискванията към топлината се проявяват още при поникване на семената. Така, при 20-25 градуса поникват бързо и едновременно след 3-4 денонощия, при 15-18 градуса кълновете се появяват вече след 12-13 денонощия, а при 8-10 градуса в продължение на месец поникват не повече от 10%. Има различни препоръки за температурния режим на поникващите семена. Но най-добре е в продължение на целия период от засяване до поникване да се поддържа еднаква температура – 20-25 градуса. Работата е там, че през този период от оформяне на растенията, главна роля играят ферментните реакции, които не се нуждаят от светлинна енергия, а зависят само от температурата. След появата на кълновете, действието на светлината е главното и температурните условия се изместват на втори план. Затова именно в първите дни е много важно да се осигури на поникналите семена енергия, мощност на облъчващия поток, който и бъде качествен – да има най-благоприятен спектрален състав. За всеки растителен организъм светлината изпълнява две функции – енергийна(светлинно подхранване) и формообразувателна.

Известно е, че светлината, обогатена с късовълнови лъчи (например сини), подпомага формирането на скъсеното стъбло и приложена към доматите се проявява в по-ранно формиране на първата цветна китка, още в разсадния период, което ще помогне за получаване по-рано на зрели плодове. Още повече, късовълновите лъчи, близки до ултравиолетовите, може толкова да задържат растежа,че растението да остане джудже или да загине. При това този участък от спектъра много лесно се поглъща от обикновено стъкло на прозореца. И ако лампата излъчва по-висок ултравиолетов фон, то този недостатък може да се коригира със светофилтър от обикновено прозоречно стъкло. Червеният цвят стимулира растежните процеси и е много полезен за растенията, но близкото инфрачервено излъчване (то е много в спектъра на лампите с нажежаема жичка, най-често използвани за осветяване на разсада в домашни условия) предизвиква изтягане на стъблата, води до нарушаване конструкцията на растението.

Недостигът на светлинна енергия също води до издължаване на растенията, но вече заради светлинен глад. При отглеждане на разсада предпочитание трябва да се отдава на южното или източното изложение. На практика в повечето случаи само естествената светлина е недостатъчна и тогава трябва да се увеличи осветеността с допълнително изкуствено осветление. При комбинирано осветление е много важно да се осигури мощен облъчващ поток, а не удължаване на светлинния ден, т. е. най-добре е лампата да се включва през деня в помощ на естествената, недостигаща светлина, а не сутрин и вечер, за да се удължава деня. При избиране на лампата за осветяване, заедно със специалната характеристика на излъчвания поток, трябва да се отчита и нейния КПД. КПД на лампите с нажежаема жичка е 8-9%, на луминисцентните – 11-13 %, а на халогенните –25-28%.Както се вижда лампите с нажежаема жичка имат много нисък КПД и излъчват много инфрачервени лъчи, които водят до изтегляне на растенията.

Луминисцентните лампи излъчват много благоприятна светлина, но не осигуряват нормален растеж и развитие на разсада, заради ниската мощност на светлинния поток. Поставени в непосредствена близост до разсада няма опасност да предизвикат изгаряния по листата. Най-ефективни в домашни условия са халогенните лампи, които имат най-висок КПД и дълъг срок на използване. Техният спектър съдържа минимални късовълнови лъчи, които са много съществени в първите дни за формиране на разсада.

При това голям ефект може да се постигне с увеличаване мощността на светлинния поток за поникналите семена, разполагайки лампата на разстояние 25-30 см от растенията. Това би довело до увеличаване на топлинната енергия и много полезно за климата около разсада. За съжаление светлинното подхранване е най-трудно регулиращ се в домашни условия фактор. В Много по-лесно е да се осигури пълноценно минерално подхранване на разсада, което в някаква степен би могло да компенсира недостига на светлина. в. Фермер новият

Доматите имат сериозни изисквания към светлината
55210
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини