Преди да предлага законови промени с насърчения за продажбата на земя на чужди инвеститори, правителството трябва да прочете внимателно докладите на Европейската комисия, където България е сред държавите с най-голяма концентрация на земеделска земя, а това по никакъв начин няма да се толерира в бъдещата политика на Европейския съюз. Това обяви в интервю за националното радио доцент Огнян Боюклиев по повод намеренията на кабинета да въведе нови преференции при покупката на земеделски земи от крупни външни инвеститори.
Само преди ден министърът на икономиката Емил Караниколов обяви пред депутатите в парламента, че кабинетът планира промени в Закона за чуждестранните инвестиции, според които външни европейски компании ще могат да купуват земеделска земя при условие, че притежават сертификат за инвеститорски клас, което гарантира, че влагат значителни капитали в икономиката. Условието да получат тези земи е да се ангажират за три години да изпълнят обещаните инвестиции, обясни министърът.
Доцент Боюклиев припомни, че всяка държава е длъжна да спазва основния еврорегламент, даващ свобода за покупка на земеделски земи от европейски инвеститори, но обясни, че отделните правителства прилагат и свои вътрешни правила в защита на местния бизнес. В повечето случаи Чехия, Унгария и Полша насърчават покупката на имоти от родни инвеститори, защото това гарантира запазване на земеделското производство на местно ниво, което пък е свръзано с ограничаване на обезлюдяването в селските райони.
Същото мнение застъпи и председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя Стайко Стайков, който пред националното радио обяви, че местният бизнес също би могъл да инвестира в окрупнени имоти, но за целта е важно да има комасирани терени, които са в близост до напоителни системи.
От асоциацията са силно изненадани от факта, че кабинетът не се е допитал до бизнеса във връзка с планираните законови промени.
По всичко изглежда, че темата тепърва ще се обсъжда и от браншовитке организации в сектора.