Начало » Новини » Интервю
05.04.2018 г.

Как кметът на родопското село Борино се бори с демографския срив

Местно управление
Как кметът на родопското село Борино се бори с демографския срив

Вестник "Отзвук"

„Обезлюдяването в родопското село Борино върви със страшни темпове и само намирането на инвеститори и ефективна държавна стратегия биха могли да спрат демографския срив“. Това съобщи в интервю за вестник „Отзвук“ Мустафа Караахмед, кмет на населеното място. Планинският край отдавна се задъхва от липса на млада работна ръка, която продължава да напуска страната.

„Повечето хора от Борино директно търсят работа в чужбина, като единични семейства се ориентират и към столицата. Младите, които завършват университети в София, почти не се връщат. А в чужбина заминават цели семейства. Само в германските градове Фюрт и Нюрнберг живеят около 300 души само от Борино. Направили са си един квартал и скоро смятам да ги посетя. Част от хората, които работят навън, дори са започнали да си купуват къщи в Германия, апартаменти в Англия, Холандия. Говоря с голямо съжаление, защото болката ми е огромна“, посочва кметът на селото.

Самият Караахмед е от малкото избраници със съвременни идеи за развитието на общината. От години в Борино се изпълняват различни проекти, но „много малка част от младите могат да разчитат на тях“. "Имаме производство, шивашки цехове, гатери, но те не са достатъчни, а и заплащането е много ниско. В нашия край няма перспектива за младите, но ми се свива сърцето, като гледам статистиката и в цялата страна, където за десетина години напуснаха 20-30 процента от българите", посочва с тъга кметът Караахмед.

„Земеделието не е добре развито, разпокъсано е на малки парчета земя, а хората гледат основно гледат картофи, като с всяка изминала година стават все по-малко и по-малко, защото няма пазар за картофите“, обяснява кметът. И посочва, че единствено животновъдството се развива добре, като в общината има няколко гобеми кравеферми и овцеферми плюс 5-6 мандри.

До този момент кметът почти е разрешил финансовите проблеми на общината. „От началото на мандата тръгнах с 350 000 лв. задължения, в момента са „нула“. Както казах, просрочените сме ги намалили на минимум, макар че всеки месец ние плащаме по 17 хил. лева по различни заеми, оставени ми от колегата преди мен – към ПУДООС, ФЛАГ и др.

Иначе кметството работи по различни държавни и европейски програми, така че в сферата на социалните грижи през миналата година са осигурили работа на около 300 човека. Става въпрос за „Независим живот“, където има 83-ма потребители с 54 лични асистенти, домашни помощници и пр. Дава се и топъл обяд на 120 човека от цялата община. „Спечелихме още един проект „Активно включване“, по който сме осигурили работа на още 55 души като лични асистенти, домашни помощници, озеленителни и т.н.", обясни кметът.

В сферата на инфраструктурата също има спечелени доста проекти - не само с европейско финансиране, но и с постановление на Министерски съвет са "асфалтирани 6-7 улици в Борино, както и в Буйново, където хората не са виждали асфалт от 30 години“.

Финансиране е осигурено за благоустрояване в селата Ягодина и Буйново, площадно парково пространство в Борино, детски и спортни площадки в общинския център. Сменен е и целият довеждащ водопровод, който преди това често е аварирал. От ПУДООС са получили към 3 млн. лева за интегриране на ВиК-системата, така че да бъдат подменени канализацията и водопроводът в Борино. Преминахме през процедурите и се очаква да започне строителството. С постановление на МС на стойност над 3 млн. лв. ще бъде направена пречиствателна станция за отпадни води.

„Очакваме всеки момент да подпишем проекти по Програма за развитие на селските райони за около 7-8 млн. лева за общинските пътища и улици във всички населени места в общината. Тази година предстои да изпълним всички тези проекти. Очаква се да започне през 2018-та ударно строителство в общината“, обяснява още родопският кмет.

На този фон демографският проблем си остава голямо предизвикателство. „Обезлюдяването в общината е със страшни темпове. Младите изчезват, възрастните остават. Този проблем обаче ние сами не можем да го решим. Според мен трябва да има задължително държавна политика, за да се намали миграцията“, заключава Мустафа Караахмед.

Как кметът на родопското село Борино се бори с демографския срив
18248
 

Последни материали
Виж
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
НСИ
Само в 5 области от страната ражданията са повече от смъртността
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Властите препоръчаха незабавно изхвърляне на закупените продукти
Франция изтегля от пазара бебешки храни на Нестле с опасен токсин
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
Свързани материали
Виж
Духът на Родопите
Момчиловци все още се държи на три „котви“ срещу обезлюдяването
По области най-бързо се обезлюдяват Видин и Смолян
През 2017 българите намаляват с 51 825 души
Обезлюдяване
Ловешките села Киркова и Василковска махала се присъединяват към съседните Голец и Славщица
Обезлюдяване
Само 27 % от населението живее в селата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини