Случва се при отглеждането на разсада обвивката на семенцата да не се отделя от тях след покълването им, като по този начин забавя развитието, а ако не бъде отстранена, понякога се стига и до гибелта на растенията. Как можем да помогнем на кълновете да се освободят от нея?
Обикновено оставащата върху семената обвивка показва, че кълновете са слаби. Не си струва обаче да бързаме да ги бракуваме, тъй като така става и при плитко засаждане. Семената на доматите, чушките и патладжаните се засаждат на едва 1-1,5 сантиметра. По-дълбокото засаждане не е желателно, но и съвсем плиткото не е добро, тъй като при много от кълновете обвивката не пада.
На такива кълнове трябва да се помогне, като за целта се създадат условия на висока влажност и се използва стимулатор за растеж. Не е добра идея обвивката да се премахва ръчно, тъй като неизбежно ще се стигне до увреждане на семеделните листенца. Да не говорим, че в семенната обвивка листата не са закалени и след разтварянето си могат да пострадат от слънчевите лъчи.
Друга причина за задържането на обвивката около кълновете може да бъде прекалено рохкава или суха почвена смес. Обикновено това се получава при прекаляване с торфа или компоста в почвената смес, затова при самостоятелното й приготвяне вкъщи задължително трябва да вложим най-малко една трета пръст от чимове или от градината, за да придаде необходимата плътност. При твърде рохкава пръст заради липсата на съпротива при растежа си кълновете изтикват на повърхността и обвивката на семената.
Третият вариант е обвивката да не пада, защото използваме прекалено стари семена – тогава и явлението е изключително масово. Няма смисъл да спасяваме такива кълнове, тъй като са слаби и няма да дадат добра реколта, затова просто ги премахваме.