От тази година един декар азотфиксиращи култури ще бъде равен на един декар екологично насочени площи ЕНП, така че стопаните ще бъдат облекчени при субсидирането на боб, соя, нахут или други протеинови култури. Досега коефициентът за преобразуване на площите с протеинови земеделски култури за 1 кв. м беше в размер на 0,7 кв. м, но с промените в наредба 3, този коефициент се вдига на 1 кв. метър.
Това изравняване е сравнително в полза на стопаните, тъй като един квадратен метър азотфиксиращи култури ще бъде равен на един квадратен метър ЕНП, въз основа на които се превеждат и зелените плащания.
Измененията в наредба 3 са представени на браншовите организации и скоро ще бъдат приети от министерството на земеделието, така че до началото на кампанията за директните плащания фермерите да имат яснота, съобщиха за Синор.БГ от асоциацията на зърнопроизводителите.
Проблемът е, че азотфиксиращите култури, които се заявяват като екологично насочени площи, не трябва да бъдат третирани с препарати за растителна защита. Това изискване влезе в сила с европейски регламент от лятото на 2017 г.
Важното е да се знае, че при отглеждането на площи с протеинови култури, които не са заявени като ЕНП, субсидиите ще бъдат само за схемата протеинови култури. Ако обаче искате да заявите протеиновите култури и като ЕНП, тогава не трябва да ги пръскате с растителни препарати, защото няма да получите субсидии като зелени плащания.
Основното предимство на тези култури е, че те обогатяват почвата с азот и са идеални предшественици за житни и маслодайни култури като пшеница, ечемик, царевица и др. С тази промяна обаче фермерите ще предпочитат да заявяват като ЕНП основно угарите, не и азотфиксиращите култури, тъй като забранат за пръскане ще ги ограничи в добивите, поясниха експерти.