Начало » Новини » Коментари
09.02.2017 г.

20 дни преди кампанията наръчникът за директни плащания не е готов

sinor.bg

Броени дни преди началото на кампанията за директни плащания 2017-а министерството на земеделието още не е готово с наръчника за кандидатстване. За разлика от последните две години, когато почти нямаше корекции в документацията, тази година промените са съществени. Странното е, че промените в наредбата за директните плащания все още не са обнародвани и в "Държавен вестник", въпреки че браншовите организации се произнесоха по тях още през есента на 2016 година.

С тези промени отпада субсидирането за пет вида екологично насочени площи (ЕНП), за които през последните две години са заявявани минимални площи и при проверките по тях са засичани сериозни злоупотреби. Затова от тази година няма да има директни плащания за тераси, буферни ивици, изолирани дървета, езерца, канавки и открити водни течения.

Сериозни са и промените по схемите за обвързано производство на плодове и зеленчуци, където отпада подпомагането за тикви, грах, зелен фасул и орехи.

Коригира се и субсидирането при отглеждане на сливи, десертно грозде, зеле, дини, пъпеши и протеинови култури, като плащанията там значително се намаляват.

На практика през 2017 г. по обвързаната подкрепа ще има 14 схеми. При зеленчуците допустими за подпомагане ще бъдат само площите с домати, пипер, краставици, корнишони, кромид лук (зрял), патладжан, моркови, чесън (зрял), картофи, и/или със зеленчуци - оранжерийно производство (заедно или поотделно) с домати, пипер и краставици.

Новото е, че се вдигат минималните добиви, които стопаните трябва да докажат с документи, за да получат помощ по обвързаната подкрепа. Ако досега при доматите  от декар е трябвало да се получава по 1 521 кг, то след 2017 г. този добив трябва да бъде 1 900 кг.

За пипера добивите се качват от 1 138 кг. на 1 340 кг, при дългоплодните краставици– от  един тон на 2 075 кг, при корнишоните – от 958 кг на 1 900 кг. За  кромидия зрял лук добивите се вдигат от 766 кг на 1 245 кг. При зелето няма промяна – остава 1 746 кг.

При патладжаните добивите също остават 1 898 кг. При морковите от 1 096 кг. се вдигат на 1 243 кг.

При чесъна добивите остават 351 кг от дка.

При картофите също имаме увеличение – от 1 015 кг на 1 990 кг.

Увеличение имаме при дините и пъпешите. За дините новите добиви са 2 487 кг, при стари 1 382 кг, а за пъпешите  - нови 845, при стари 839 кг.

При отглеждането на оранжерийните домати, пипер и краставици се поставят изисквания за минимални и максимални добиви.

Според новите изисквания при отглеждане на домати в отопляеми и неотопляеми оранжерии минималният добив трябва да бъде 7 200 кг от дка, а максималният - 22 400 т от дка.

За пипера от отопляеми и неотопляеми оранжерии минималният добив трябва да бъде 4 500 кг, а максималният - 8 500 кг.

При краставиците от отопляеми и неотопляеми оранжерии минималният добив трябва да бъде 8 100 кг. от дка, а максималният - 32 000 кг от дка.

Съществено се вдигат и добивите за основните плодове. По старата наредба минималните доказани добиви при ябълковите насаждения трябваше да са 343 кг. от дка, а според новата – по 1 283 кг от дка.

При крушите новите добиви са 760 кг, при стари -  269 кг. За кайсиите и зарзалите новите добиви са 497 кг, при стари 185 кг. За прасковите и нектарините новите добиви са 750 кг, при стари 251 кг. За сливите (Prunus domestica) новите добиви са 780 кг, при стари – 302 кг. За черешите новите са 470 кг, при стари 227 кг. За вишните новите добиви са 420 кг, при 179 кг стари.

Новите добиви за ягодите (полско производство) са 498 кг, при 442 кг – за старите добиви.

Новите добиви при малините са 330 кг, при стари 329 кг.

За десертното грозде новите добиви са 450 кг, при 264 кг – стари стойности.

Сериозни са промените и за животновъдите, които през 2017 г. ще получават подпомагане по осем вместо по шест схеми.

За първи път от 2017 г. ще се отпускат субсидии за малки планински ферми, където се отглеждат между 5 и 9 млечни крави. С новата схема за обвързана подкрепа се очаква да се създаде поминък в планинските райони (1 171 ферми с 6 653 бр. млечни крави) и да  се използва природния ресурс на екологичните райони, се посочва още в мотивите към наредбата.

С наредбата се въвежда и модулираната ставка по схемата за млечни крави и тези под селекционен контрол, като субсидията ще се отпуска за стада с до 250 животни и ще бъде обвързана с минимален добив мляко.

От фермерите ще се изисква да са реализирали на пазара количества мляко, съответстващи на най-малко 1 500 кг. мляко от млечна крава за животните в стопанство изцяло в планински райони и най-малко 2 000 кг. мляко от млечна крава за животните в останалите стопанства за периода от 1 януари до 31 декември през годината на кандидатстване.

Размерът на помощта по схемата се определя на брой допустими за подпомагане животни, от които земеделските стопани са реализирали минималното количество мляко.

Разделят се и схемите за млечни крави под селекционен контрол и месодайни крави за селекционен контрол, като целта е да се проведат различните изисквания за развъдна дейност при отделните продуктивни направления, различните разходи за отглеждане и за извършване на селекционна дейност при млечните и месодайните крави и ефективна селекция. През 2016 г. беше отчетен ръст с 35,14% на заявените животни, което води до намаляване на индикативната ставка с 28% (от 378 лв. през 2015 г. на 272 лв. през 2016 г.).

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол ще имат земеделски стопани, които оглеждат в стопанството си 20 и повече млечни крави от една порода с предназначение за производство на мляко, които са под селекционен контрол.

Фермерите трябва да са реализирали на пазара най-малко 4 000 кг мляко от млечна крава с изключение на кравите от застрашените породи като късорого родопско, сиво искорско и др. Тези животни трябва да са регистрирани в периода от първи до 31 януари на годината, в която се кандидатства по директните плащания.

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници ще имат земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си от 5 до 250 месодайни крави и/или юници с предназначение за производство на месо.

Земеделските стопанин трябва да докажат новородени телета за стопанството, съответстващи на поне 0.4 телета на допустимо за подпомагане по схемата животно за периода от 1 януари до 31 декември през годината на кандидатстване.

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол ще имат земеделски стопани, които оглеждат в стопанството си 20 и повече месодайни крави от една порода с предназначение за производство на месо под селекционен контрол.

За периода от 1 януари до 31 декември през годината на кандидатстване стопаните трябва да докажат новородени телета за стопанството, съответстващи на поне 0.5 телета на допустимо за подпомагане по схемата животно.

Схемата за обвързана подкрепа за биволи са свързани с увеличаването на броя на заявените за подпомагане биволи (+29% през 2016 г. спрямо 2015 г.), 8,6% заявени повече биволи за подпомагане през 2016 г. от нотифицираните през 2014 г. (12 894 бр.).

За да получат подпомагане по схемата, земеделските стопани трябва да са реализирали на пазара количества мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко, съответстващи на най-малко 400 кг. от биволица за периода от 1 януари до 31 декември през годината на кандидатстване.

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки в планински райони ще имат земеделски стопани, чиито стопанства са в планински райони и в тях се отглеждат от 10 до 49 животни.

Право на подпомагане по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол ще имат земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 50 и повече овце-майки под селекционен контрол от една порода, и/или 2, 20 и повече кози-майки под селекционен контрол от една порода.

За да получат подпомагане по схемата, земеделските стопани трябва да отговарят на следните условия:

1. заявените за подпомагане от тях животни да бъдат с доказан произход с минимум І родословен пояс;

2. заявените за подпомагане от тях животни да бъдат вписани в регистрите по чл. 18, ал. 6 от Закона за животновъдството;

3. да докажат реализирането на количества мляко, съответстващи на най-малко 70 кг. от овца- майка и/или коза - майка, с изключение на животните от автохтонните породи.

20 дни преди кампанията наръчникът за директни плащания не е готов
23530
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Зам. министрите на земеделието Янислав Янчев и Иван Капитанов
От МЗХ обещават кампанията за директни плащания да приключва отново на 9 юни
Средствата са преведени от 16 до 18 октомври
Френските фермери получиха тавана на аванса за директните плащания - с 680 млн. лв. повече от 2023 г.
Ставките по основните интервенции
Румънските фермери ще получат 70 на сто от директните плащания още от 16 октомври
С дирекцията за директните плащания
От 7 октомври ще има нови телефони за връзка с фонд „Земеделие“
Регистрирани са 63 431 заявления
С 1 500 по-малко фермери са подали заявления за директни плащания това лято
Наредба 3 - трета част
Внимавайте при екосхемите – орязването на субсидиите са сериозни!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини