Начало » Новини » Страната
24.12.2017 г.

Бъдни вечер е - Малката Коледа!

В начините на празнуване се откриват множество предхристиянски традиции

На Бъдни вечер домът е пълен с топлина, уют и семейно щастие! В народния календар този празник е въплътил изключителни традиции, предавани през поколенията векове наред. Неслучайно и в различните краища от страната тя има много имена - Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня или Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ — Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.

Както си му е редът, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер стопанинът на къщата запалва специален пън от крушово, дъбово или буководърво в огнището, наричан бъдник. Според етнолози тази традиция датира от славянски времена. В предварително издълбана в пъна дупка се сипва червено вино, тамян и зехтин за берекет. Преди да се сложи в огъня, се запечатва с пчелен восък. Така приготвен, коледният бъдник, наричан още коледник или прекладник, се смята за миросан и осветен и вече може да бъде принесен в жертва на божествата.

Слагайки бъдника, стопанинът нарича "Колко искрици в огъня, толко пиленца, шиленца, теленца и дечица в тоя дом!". Пънът  се оставя на огъня да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.

На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите са постни. Задължително се приготвят сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове.

По искрите от огъня пък се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата, кравите по-млечни, а прасетата – по-тлъсти.

В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света.

Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. По-рядко това го прави най-възрастната жена, защото като праправнучка на грешната Ева тя се смята за нечиста. Вярва се, че тамянът прогонва лакомите дяволчета от масата, а силата на баща им Сатаната и неговите помощници вещери, караконджоли и магьосници отслабва. Така тъмните сили не могат да извършат злините, замислени в навечерието на Коледа. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът.

Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато семействотоо заспи, близките покойници идват да вечерят.

Бъдни вечер е - Малката Коледа!
18227
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
За християните е последен ден от рождественските пости
В езичеството Бъдни вечер се свързва с плодородието!
Да почетем традициите на най-семейния празник
На Бъдни вечер да се помолим за здраве и мир!
Какво повелява традицията на днешния ден
Бъдни вечер е празникът на българското семейство
В езическите традиции денят е свързан с плодородието и с надвиването на нощта
На Бъдни вечер се подготвяме духовно за раждането на Спасителя!
Посрещаме най-семейния празник през годината
Каквото е времето на Бъдни вечер, такова ще бъде през юни
Християнски традиции и народни поверия за празника
На Бъдни вечер да ни сгрее топлината на семейното огнище
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини