Начало » Важно за фермера » Животновъдство
15.12.2017 г.

Как да предпазим животните от мръсния въздух в оборите през зимата

Национална служба за съвети в земеделието

sinor

Метеорологичните условия и традиционната за декември снежна покривка налагат оборният тип отглеждане на селскостопанските животни, като при него те се намират в среда много по-богато населена с микроорганизми, отколкото през пасищният период. Именно затова и грижата за животните се увеличава. Мекият декември тази година позволява помещенията да се проветряват често, като животните могат дори да се извеждат навън за няколко часа.

И все пак, какво трябва да направите, ако температурите отново паднат под 7-8 градуса. Тук е ролята на фермерите, които трябва да следят за качеството и количеството на изхранваните фуражи, за зоохигиенните и технологични фактори на оборите, както и за количеството и качеството на издоеното мляко, съветват експерти от плевенската служба за съвети в земеделието .

Лошите хигиенни условия в помещенията за отглеждане на животни, наситеният с амоняк, сероводород, въглероден двуокис и други вредни газове въздух в оборите са критичен фактор – може да се създадат ред неблагополучия от изпаренията на урината и оборския тор. Ето до какви вредни ефекти може да доведе тази среда:

- Нарушават се репродуктивните качества на животните. В практиката не са редки случаите, когато в продължителен период след отелването на животните именно по тези причини кравите не се разгонват. Липсата на разгоненост естествено води до безплодие и загуби от мляко и приплоди във времето.

- Влошава се качеството на млякото. Микроорганизмите, попаднали в свежото и топло мляко, започват активно да се размножават и за кратко време увреждат ценните качества на млякото. Микроорганизми в млякото попадат от праха във въздуха и водата, храната за животни, вимето на животното, доилните агрегати, замърсени ръце, съдовете за мляко. Опасни за качествата на млякото са и вредните вещества, попаднали от околната среда. Към вредните вещества спадат антибиотиците, пестициди и хербициди, нитрати и др.

През зимните месеци храненето също е съществен рисков фактор - непълноценното хранене с бедни на витамини, микро- и макроелементи фуражи, влагането на замръзнали и плесенясали фуражи, са причина често за аборти, спадане на млечността с бавен период на възстановяване и ред други стопански неблагополучия.

Препоръките за този  период са следните:

Да се поддържа ежедневно добрата хигиена в оборите. Да се проветрява и почиства редовно. Животните да се пускат на двора, да им се осигурява движение и чист въздух. В зависимост от вида и категорията на животните освен качествено ливадно и люцерново сено в дажбите да се включват и качествени сочни фуражи, силаж, цвекло, моркови и др.

Как да предпазим животните от мръсния въздух в оборите през зимата
11176
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
БАБХ
Преди празниците започват проверки в зимните курорти
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
Съвети за градинаря
Внасяме калций преди настъпване на зимата
Съвети за градинаря
Предзимен посев и засаждане – да или не?
До 20 декември ДФЗ ще изплати средствата
От утре до 25 ноември овощарите заявяват помощ за зимни пръскания
Рязано кисело зеле с ябълки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини