Европейската комисия и Япония съгласуваха окончателния вариант на двустранното споразумение за свободна търговия, заяви европейският комисар за търговията Сесилия Малстрьом на пресконференция в Брюксел. „На практика това търговско споразумение е най-голямото, което сме съгласували досега”, изтъкна Малстрьом. С подписването му ще бъде създадена най-голямата зона за свободна търговия в света – общият дял на Европейския съюз и Япония в световния брутен вътрешен продукт е около 30%, а те ще премахнат 99% от съществуващите в момента помежду им митнически тарифи.
Япония е втората страна от групата на 7-те най-развити в икономическо отношение държави след Канада, с която ЕС постига такова споразумение. „Изпращаме ясен сигнал към света, че ЕС и Япония се стремят да задържат световната икономика на пътя на свободните, отворени и справедливи пазари с ясни и прозрачни правила, които напълно спазват и подкрепят нашите ценности и подпомагат борбата със съблазните на протекционизма”, се посочва в съвместно изявление на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и японския премиер Шиндзо Абе.
Въпреки гръмките слова двете страни все още не са се споразумели за защитата на инвестициите – последното препятствие в търговията между тях, чието обсъждане ще продължи и през 2018 г., отбелязват от медийната група Politico. „Разбрахме се, че ни е необходимо още малко време, за да разберем как да продължим”, коментира по този повод Малстрьом. От ЕС настояват да бъде използвана новата система от инвестиционни съдилища при уреждането на споровете, докато Япония отдава предпочитанията си на по-традиционната схема за уреждане на споровете между инвеститорите и държавата. Механизмът се прилага в случаите, когато други държави национализират имущество на инвеститори, приемат закони в нарушение на международните споразумения или действат пристрастно спрямо компаниите.