Учени от Сибирския федерален университет и Красноярския научен център към Сибирското поделение на Руската академия на науките разработиха тор, който се разлага по-бавно в почвата в сравнение с традиционния, осигурявайки на растенията стабилно подхранване в продължение на няколко месеца, става ясно от тяхна публикация в изданието Journal of Agricultural and Food Chemistry.
„Предимството на бавното освобождаване на активното вещество е в това, че торът действа през първите 3 месеца от растежа на растението без допълнително подхранване”, се посочва в материала. Благодарение на добавянето на биоразложим полимер торът може да бъде внесен в почвата при сеитбата, без да е необходима допълнителна обаботка на растенията. Новият подход дава възможност и за намаляване на изхвърлянето на вредни емисии в околната среда.
На практика учените изработили пресовани таблетки от смес от традиционен тор като амониевия нитрат, добавяйки към него биоразложимия полимер поли-3-хидроксибутират. Част от таблетките били допълнително покрити с обвивка от полимера за още по-бавно разтваряне в почвата. След това новият тор бил изпробван в опити с отглеждането на пшеница в следните варианти: с използване на обикновен амониев нитрат и с 2-та вида таблетки. Резултатите показали, че най-голяма е ефективността на таблетките с обвивка от биоразложимия полимер – отгледаната при тяхното използване пшеница осигурила с 25% повече биомаса в сравнение с тази, подхранвана с традиционния тор.