Биологичното земеделие изисква растенията да бъдат отглеждани без употребата на химикали. Как обаче тогава да се преборим с насекомите, които нанасят щети на овошките и зеленчуците? Отговорът е в използването на „зелени” помощници, които са в състояние да отблъснат вредоносните банди от култивираните растения. Разбира се, не става дума за окончателното им унищожаване, но силното намаляване на броя им е напълно осъществима задача. Опитните градинари познават добре растенията, притежаващи репелентни свойства, и ги засаждат по своите парцели в големи количества.
Картофите например страдат по-малко от нашествията на колорадските бръмбари, ако край тях растат непета (котешка мента, коча билка) или хрян. Вратигата също се справя добре с тази задача, а и латинката върши работа.
Срещу зелевата муха могат да се използват розмаринът, мащерката и ментата. В борбата с морковната муха пък особено популярен е кромидът, като лехите с двете култури се редуват. Същият вредител бива отблъскван качествено и от салвията (градинският чай).
Чубрицата и тагетесите пък защитават фасула и са особено полезни в борбата с кореновите (галовите) нематоди. Освен това с тагетесите градината изглежда просто ефектна през лятото, а надземните части могат да се използват за подхранване на почвата, след като се нарежат на ситно.