Начало » Новини » Страната
07.12.2017 г.

Българските зърнопроизводители с първи реакции по доклада на Европейската комисия за бъдещата ОСП

На форум в Полша с участието на организации от Централна и Източна Европа

Снимка: НАЗ

Националната асоциация на зърнопроизводителите взе участие в първата среща за "Устойчиво бъдеще на земеделието в ЕС" на земеделските камари на държавите от Региона "Три морета" (включващо страните членки от Централна и Източна Европа), съобщиха от организацията. По време на престижния форум асоциацията беше представена от председателя на управителния съвет Светослав Русалов и и.д. изпълнителен директор Ася Гочева. В срещата, организирана от полския Национален съвет на земеделските камари, участваха ръководителите на земеделските камари и фермерски съюзи от общо 12 държави - Австрия, България, Хърватска, Чехия, Словакия, Словения, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша и Румъния.

Позицията на НАЗ

Конференцията във Варшава беше открита от заместник-министъра на земеделието на Полша Ева Лех и председателя на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент Чеслав Секиерски. След изказването на представителя на ЕК Мигас, по повод  доклада за бъдещето на прехраната и селското стопанство в ЕС, фермерските организации също коментираха неговите насоки.

В своето обръщение НАЗ обърна внимание, че съобщението съдържа много неясноти относно новия модел на предоставяне на подпомагането и лансирането на принципа на субсидиарност при определянето и прилагането на бъдещите национални стратегически планове за ОСП от страна на държавите членки. Според асоциацията създаването на 28 различни национални плана за ОСП може да доведе до ренационализация на тази общоевропейска политика.

За стабилно и конкурентоспособно европейско земеделие

НАЗ подчерта още, че намаляването на разликите в подпомагането между държавите членки и изравняването на директните плащания между европейските фермери е ключово за бъдещето на ОСП и нейната стабилност. Това, както и възможността определянето на тавана на плащанията по Първи стълб да бъде решение на страните членки, залегна и в подписаната на 18 октомври тази година Братиславска декларация. НАЗ, както и всички останали участници в конференцията във Варшава, бяха единодушни, че евентуалното въвеждане на национално съфинансиране на директните плащания може да доведе до изкривяване на конкурентоспособността на сектора на ниво ЕС. Предлаганата нова зелена архитектура от друга страна, според която ще е възможно миксиране на мерките от Първи и Втори стълб, като същевременно се спазват базовите изисквания (практики за опазването на околната среда и климата) като условие за получаване на директните плащания, могат да доведат до задълбочаване на административната тежест за земеделските стопани.

Устойчиви агропрактики в помощ на околната среда

Всички делегации се съгласиха, че оттук нататък предстои много работа - както за националните администрации, така и за фермерските организации. Във втората част на форума, която бе посветена на устойчивостта на земеделието в ЕС, участие взе и генералният секретар на COPA-COGECA Пека Песонен. В края на срещата представителите на фермерските организации подписаха обща декларация, с която се ангажират да представят устойчиви земеделски практики, за да намалят вредното въздействие на земеделието върху околната среда.

*Инициативата „Три морета”, също позната като инициативата BABS (от английски: Балтийско, Адриатическо и Черно море), е форум на държавите членки на ЕС от Централна и Източна Европа, която цели да създаде диалог между север и юг по редица въпроси, касаещи държавите членки. Дванайсетте държави, повечето от които от бившия Източен блок, се срещат на високо ниво за първи път в Дубровник през 2016 г. Инициативата „Три морета” е съставена от 12 държави по оста между Балтийско море на север до Адриатическо и Черно море на юг: Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Българските зърнопроизводители с първи реакции по доклада на Европейската комисия за бъдещата ОСП
8165
 

Последни материали
Виж
ДФЗ е превел над 250 млн. лева на фермери и местни общности в Софийска област по ПРСР 2014–2020 г.
По мярката за застраховане ще се допускат полици, сключени от началото на стопанската година
БАБХ: Агнешкото задължително да се продава със страна на произход
11 626 ха са заявили 337 стопани в Кюстендил по Кампания 2025
Над 40 площадки за борба с градушките ще има в областите Кюстендил и Перник
Промени в Наредба № 12
С 6 месеца е удържен срокът БАБХ да пусне сайт, в който стопаните да вписват пръскания и торене
За земделски стопани
Предстои курс по „Фумигация и обеззаразяване срещу вредители“
Заплатите в риболовния бранш на Русия са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката
Свързани материали
Виж
НАЗ подкрепя искането за увеличение на заплатите на служителите в Държавен фонд „Земеделие“
НАЗ подкрепя исканията за увеличение на заплатите на служителите в областните дирекции по Земеделие
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
Важно за стопаните
НАЗ организира семинар за тайните на регенеративните практики
Проектобюджет 2025 г.
Без пари за напояване, фермерите ще протестират още през януари 2025 г.
Според собственика животните били здрави и не са им вземани проби
Умъртвиха 85 овце, прехвърлени преди месец от огнището на шарка в Сливенско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини