Начало » Хоби земеделие » Цветарство
24.11.2017 г.

Навиците на розите в цветната градина

Най-доброто време за резитбата на розите е пролетта, а още по-точно, когато цъфти форзицията. Храстовидните рози и чайнохибридните цъфтят на младите си клонки. Те се подрязват на височина 20 см над почвата, за да може да се стимулира обилния цъфтеж или формирането на цветове с особено големи размери. Измръзналите и болните клонки се премахват напълно. Еднократно цъфтящите храстовидни рози след цъфтежа само се прореждат, тъй като силната пролетна резитба ще доведе до загуба на част от цветните пъпки. При растенията от ремонтантните сортове цветове се образуват и на новите клонки, затова след силна пролетна резитба те ще цъфтят още по-пищно. Храстът се подкастря на не повече от половината от височината му. Почвопокривните рози при нужда се съкращават с ножици за подрязване на жив плет.

Гаранция за добър старт – правилното засаждане
Розите могат да бъдат засадени и през есента, и през пролетта. Те предпочитат водсопроницаемите богати на хранителни вещества глинести почви, но добре растат и на добре обработени песъкливи терени. Корените на розата се развиват дълбоко в почвата, затова тя трябва да бъде достатъчно рохка. Преди засаждането коренът се потопява до кореновата шийка в кофа с вода. Докато корените се пропиват с влага, подгответе ямката за засаждане: почвата на дъното се разрохква, внася се угнил оборски тор. След това се подрязват стеблата и корените на растението. Съкратете клонките му до около 20 см, а корените изрежете внимателно, за да съхраните максимално добре най-малките власинки по тях. Облагородените рози се засаждат така, че мястото на облагородяване да се намира на 5 см под повърхността на почвата. След това почвата около засаденото растение се уплътнява добре с ръце и се полива обилно.

Работете, знаейки правилата
Редовното разрокване на почвата в градинския розариум ще ви помогне с борбата с плевелите и ще помогне за съхраняването на влагата в нея. За по-дълбоко разрохкване се използват специални вили с два зъба: те внимателно се забиват в почвата около храста и след това се изваждат, за да подобрят достъпа на въздух до корените. Тъй като корените на розите растат надълбоко, растението трябва да се полива само при сериозна суша. Важно е при поливането да не пръскате вода по листата, тъй като могат да се развият гъбни заболявания. Своевременното премахване на увехналите цветове ще подпомогне образуването на нови.

Балансираното хранене
Розите, особено повторноцъфтящите, се нуждаят от по-голямо количество хранителни вещества. Опитните градинари внасят бавнодействащи торове в началото на активния растеж на клонките – април и след първия цъфтеж. Богатите на азот торове, които осигуряват растежа, могат да се използват само до края на юни, иначе филизите няма да успеят да узреят добре и могат да загинат през зимата. Късното лятно или ранното есенно подхранване се прави с калиеви торове, за да се подобри тяхната студоустойчивост. През есента се внасят и органични торове. Те се закопават в почвата, за да могат да бъдат преработени от намиращите се в нея полезни микроорганизми.

Ранна диагностика на заболяванията
Главният бич на розите са черните петна. При това гъбно заболяване листата първоначално се покриват с тъмновиолетови петна с назъбен контур, а след това пожълтяват и опадат. Предразположените към това заболяване растения се обработват с фунгицид като предпазна мярка, още преди развитието на храста, а през есента се премахват всички заболели листа и се унищожават. За създаването на нови розови градини се препоръчва да се използват сортове, които са преминали многогодишно изпитание на устойчивостта им на заболявания.

Навиците на розите в цветната градина
11812
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
Фермерите настояват за промени в Закона за застраховането
Градушка унищожи лозя и рози в село Баня, застраховките важат от първи май
Периодът на приспособяване в родните планини отнема години
Ще отглеждат стадо алпийски козирози и в Родопите
Нормативни промени
Драстично се вдигат глобите за нарушен хумус или вкисляване на почвите
От днес овощарите и розопроизводителите могат да заявяват помощ за зимни пръскания
Еврокомисията предлага Закон за мониторинг на почвите
Годишно от ерозия на почвите в ЕС се губят 50 млрд. евро
Българското розово масло e вписано в Международния регистър на световната организация по интелектуална собственост
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини