Начало » Новини » Коментари
14.11.2017 г.

Да приемеш опита на Холандия при кооперирането на фермери, учени и IT- специалисти

Иновации в земеделието

Холандски склад за съхранение на зеленчуци с перфектна система за наблюдение Снимка: sinor

Ако за българските земеделци думата „хакатон“ (hackathon) е чуждица, която все още нищо не им говори, то за фермерите в Холандия тя означава бързо решение на наболял проблем с помощта на хакери. И понеже коренът на думата произлиза от английския глагол „сека“ и съществителното „маратон“, то и „хекатонът“ на практика представлява съвместно решение на фермерски проблем с участието на учени и програмисти, готови да предложат дигитална схема за маратонско „разсичане“ на този проблем.

Така основателката на един от дигиталните центрове в Холандия Ане Бруисма представи пред български фермери приложението на „хакатона“ в условията на своята държава, която както знаем е три пъти по-малка от България, но в областта на иновациите в земеделието е на светлинни години от нас.

Форумът беше практичен и в него участваха освен български фермери и представители на браншови организации от земеделието (НАЗ) също така учени (Аграрен университет – Пловдив и Селскостопанска академия), експерти от фирмите за растителна защита (БАСФ), представители на хранително-вкусовата индустрия (Съюзът по хранително-вкусова промишленост и АМБ) и др. Организатори на събитието бяха холандското посолство в България, Институтът за агростратегии и иновации, ИнтелиАгро и Смарт агростарт.

Целта на този практически семинар беше да събере български фермери от различни области – зеленчукопроизводство, животновъдство, пчеларство, гъбо- и билкопроизводство и др., които в екип с представители от научните институти и IT-компаниите да намерят общо решение за своите проблеми.

Според Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации, това е начален старт в подготовката на българските фермери по мярка 16,1 от програмата за развитие на селските райони, подпомагаща въвеждането на иновациите в земеделието.

Самата мярка ще бъде отворена през май 2018 година, но дотогава трябва да се подготвят наредбата и останалите нормативни документи, които да насочат фермерите към създаването на бъдещите оперативни групи. Или казано по-точно – да покажат на родните фермери как да си направят „хакатон“, ако примерно искат да намалят разходите при поливането или пък чрез електронна матрица да разберат как и кога да пръскат срещу различните болести чрез дигитален модел.

Ето и един пример от Холандия. Синът на един от производителите на картофи успял чрез дрон да заснеме колко часа в годината е слънцестоенето над нивите на баща си. Въз основа на тези данни специалисти по информационни технологии IT направили дигитален модел за това как и при какви условия той да пръска срещу съответните болести. Този модел е от съществено значение за стопанството и неговото разработване би имал невероятен ефект и върху останалите ферми.

Българските участници в семинара също имаха конкретни идеи за подобряване на работата в техните стопанства, които представиха пред различни екипи по интереси.

Целта е догодина страната ни да разполага с потенциални оперативни групи, които да получат и съответното подпомагане за даден иновативен проект. В сегашната наредба обаче администрацията е заложила максималното подпомагане за една оперативна група да бъде 1 млн. евро, което според Светлана Боянова е твърде голям ресурс. В работната група по създаването на новата наредба експертите ще предложат таванът на тази помощ да бъде 500 хил. евро, тъй като и европейският опит в това отношение сочи, че една оперативна група средно се финансира с между 150 хиляди и 450 хиляди евро.

В следващи текстове Синор.БГ ще ви запознае с някои от идеите на българските фермери, обсъждани с холандците на практическия семинар. 

Да приемеш опита на Холандия при кооперирането на фермери, учени и IT- специалисти
11401
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Вместо през 2017 г. български оперативни групи ще кандидатстват с иновативни проекти през май 2018 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини