Начало » Новини » Страната
20.04.2016 г.

Интересът за инвестиции в иновации е огромен

Светлана Боянова, директор на Института за агростратегии и иновации:

Sinor.bg

Фермерите проявяват изключителен интерес за инвестиции в изобретения и нови технологии и това се вижда от семинарите, чието начало беше поставено от Булбанк и Института за агростратегии и иновации на 11 април в цялата страна. За бизнеса е важно да участва в оперативни групи по  подмярка 16,1 от новата програма за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2020), защото само чрез пряк досег с учените може да се подготвят онези иновативни проекти, които са гаранция за успех. До 2020 г. по тази мярка България разполага с бюджет от 20 млн. евро, който може да се използва за създаване на оперативни групи, въвеждащи иновации в агросектора.

Днес в италианския град Легнаро експерти от държавите членки на ЕС ще представят първите си впечатления от прилагането на мярка 16,1 и създаването на първите оперативни групи в рамките на програмите за развитие на селските райони в страните членки на ЕС. Организатор на събитието е ЕПИ-АГРИ, съобщи Светлана Боянова, която присъства на събитието. Подобно на своите колеги и тя ще представи подготовката на страната по въвеждането на иновациите в земеделието.

Според определението иновация това е внедряване в практиката на нов или значително подобрен продукт (стока или услуга), нов процес, нов маркетингов метод, или нов организационен метод, организацията на работното място, или външни връзки, които водят до повишаване на икономическа, социална и екологична ефективност.

Всяка оперативна група трябва да включва задължително регистрирани земеделски производители и представители на научните среди.

Тук влизат хора от научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство или биотехнологиите или хранителните технологии и са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките.

В групите могат да участват също представители на висши училища, акредитирани по Закона за висшето образование с актуални акредитации по професионални направления  „Растениевъдство“, „Растителна защита“, “Животновъдство“ „Ветеринарна медицина“, „Горско стопанство“, „Хранителни технологии“, „Биотехнологии“, „Науки за земята“.

В тези организации могат да участват и неправителствени организации с предмет на дейност в областта на селското стопанство или в областта на горското стопанство или в областта на опазване на околната среда или в областта на водите.

Оперативните групи, които искат да кандидатстват по тази мярка, задължително представят план, който съдържа:

Описание на иновативния проект – посочват се цел, основни дейности и очаквани практически резултати;

Описание на приноса на очакваните резултати към целите на ЕПИ  за селскостопанска производителност и устойчивост;

Фази за изпълнение на иновативния проект и дейности във всяка фаза;

Вътрешни процедури за вземане на решения за разработването и изпълнението на иновативни действия, включително разпределяне на отговорностите.

Всяка оперативна група се създава като дружество по Закона за задълженията и договорите.

Членовете на оперативната група подписват договор за дружество по чл.357 от Закона за задълженията и договорите.

Допустимите разходи по дейностите на оперативните групи са следните.

Проучвания за приложимост на иновативния проект – 5 000 евро на година за оперативна група – допустими само за първа фаза на изпълнение на проекта.

Стимулиране на интерес и разширяване на оперативната група – 10 000 евро на година за оперативна група – допустими само за първа фаза на изпълнение.

Текущи разходи във връзка със сътрудничеството – 35 000 евро на година за оперативна група – допустими само за втора фаза на изпълнение.

Преки разходи за изпълнение на иновативния проект, включително разходи за инвестиции,  съгласно представен инвестиционен план – допустими само за втора фаза на изпълнение

Подкрепата е ограничена до максимален период от пет години.

Конкретната продължителност за всеки проект се обосновава в зависимост от иновативното предложение и очакваните резултати.

Критерии за подбор при втората фаза, през която се изпълнява самият проект.

1. Оценка на прилагането на интерактивния подход и на приложимостта на резултатите от иновативния проект за първичното производство на земеделска продукция или преработката;

2. Оценка на очаквания ефект от планираните форми и методи за разпространение на резултатите за достигане до широк кръг земеделски стопани.

Процесът на избиране на оперативни групи на ЕПИ с иновативни проекти за финансиране ще се осъществява с публични обяви.

Подборът на проекти се извършва за всяка фаза отделно по две обяви, съответно за проекти с първа фаза и за проекти само с втора фаза.

Проектите класирани за първа фаза, получават финансиране само за допустимите разходи за тази фаза.

Оперативни групи, кандидатствали с проекти само за втора фаза, получават финансиране само за допустимите разходи за тази фаза.

Оперативни групи, изпълнявали проекти с първа фаза, кандидатстват за одобрение на разходи за изпълнение на втора фаза по специална обява за такива групи.

При кандидатстване на втора фаза, оперативната група се задължава да поддържа минимум капацитета, с който е одобрена за първа фаза.

Интересът за инвестиции в иновации е огромен
12764
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Предстоящо
На 29 октомври в Пловдив ще се проведе младежка конференция по храните
Онлайн среща
На 2 октомври – първа среща по европейския проект за животновъдство STEP UP
Над 1 млрд. лева е разплатил ДФЗ от началото на годината
Ударението при помощта е върху иновациите и опазването на околната среда
Подписват първите договори за инвестиции по НПВУ до края на седмицата
Решения на ЕК
Бюджетът на ЕС за иновации в екология и цифров преход се увеличава с още 1,4 милиарда евро
Удължен е срокът за изпълнение на одобрени проекти за иновации по подмярка 16.1
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини