Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.10.2017 г.

С какво да мулчираме овошките наесен

sinor

Повечето дървета сами се грижат за мулчирането на почвата преди настъпването на студовете, оставяйки листата си да опадат, като по този начин се опитват да стоплят с тях пространството около стъблото. Обикновено обаче това е недостатъчно за овошките, особено в по-ветровити райони, затова през есента е от полза да мулчираме разкопания кръг около стъблото с достъпни материали. Ето няколко варианта на ефективно мулчиране на плодните дървета:

1. С окосена трева. Особено полезна е на песъчливите почви, които мръзнат силно през зимата. Не е желателно обаче да използваме трева, растяща на и около площи, които са били обработвани с хербициди.

2. Компостът е най-популярното и удачно средство за мулчиране на овошките. Кръгът около стъблото се посипва със слой от 2-3 сантиметра компост, който действа едновременно и като тор. Важно е също, че не се налага да го събираме напролет – просто прекопаваме почвата на дълбочина половин лопата.

3. Оризовите люспи са дълготраен материал, който затопля добре корените на ягодите, малините и овошките. Полагат се в слой от 5 сантиметра, който през зимата се уплътнява и напролет може да бъде прекопан с почвата, след като го полеем с разтвор на амониева селитра.

4. Най-дълготрайният, но и най-скъп матриал за мулчиране е боровата кора. За 2 години само 30% от нея ще изгние. Освен това трудно задържа водата, затова през лятото служи по-скоро като декоративно украшение и като средство за борба с плевелите.

5. Дървените трески и стърготините са отличен затоплящ материал, който запазва прекрасно влагата и потиска израстването на плевелите. Те обаче изтеглят азота от почвата, затова мулчирането на овошките с тях трябва да се съчетае с усилено подхранване с азотни торове.

6. Боровите иглички се полагат в слой от 7,5 сантиметра. Особено полезни са за малините, реколтата от които нараства 2 пъти. 

7. За ефективно мулчиране със слама слоят трябва да е 8-10 сантиметра. Добивите в овощни градини, мулчирани със слама, нарастват с 40%. Необходимо е обаче през пролетта да полеем с лейка дърветата с разтвор на карбамид, за да може сламата да прегори по-бързо и да не изтегля азота от почвата.

С какво да мулчираме овошките наесен
22599
 

Последни материали
Виж
Парламентът одобри сливането му с икономическото и екологическото
Украйна остана без селскостопанско министерство
Веригите трябва да изпращат цените си през 14 дни
Законопроектът на БСП за спекулата грубо се сборва с проекта на Тахов
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Бор
Сивото гниене може да бъде неприятна изненада
Позиция на конфедерацията
Със следващия бюджет ЕК попари надеждите на европейските фермери
Край тетевенското село Рибарица
За пореден път залавят осъждан за бракониерство ловец
Свързани материали
Виж
Застраховката - ценно преимущество за земеделеца
Важно през лятото
Череши и кайсии не дадоха плод, но сега трябва да се поливат!
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Листната диагностика – повреди от насекомни и ненасекомни неприятели
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини