Ако овощните дръвчета не се поливат и подхранват навреме, малките плодчета ще се сбръчкат и ще опадат. На овошки с “най-беден” завръз трябва да се даде оборски тор. В кофа вода се слагат 2 лопатки пресен тор. След като престои, 1 литър се разтваря в 5-6 л вода, това количество е за 1 кв.м. Вместо това може да се внесе и амониева селитра - 5-10 г на кофа вода. Торът се внася под короната, прекопава се в кръг, с около метър по-широк от проекцията на короната. В овощна градина торовете се разпръскват върху цялата площ.
В блатисти места, където има подпочвени води, или след продължителни дъждове в почвата се задържа прекалено много влага, опасна за кореновата система. Ниските и влажни места трябва да се избавят от излишната вода чрез отводняваща мрежа. От недостиг на вода често страдат градини, разположени на склонове, върху леки песъчливи почви, на места, където освен плодни дръвчета растат борове, ели, брези. Как да се разбере дали влагата е достатъчна? Под короната на дървото се изкопава ямка на 25-40 см дълбочина и от нея се взема шепа пръст, която се стиска в юмрук. Ако върху разтворената длан почвата се разпръсне, трябва да се полива. Ако почвата остане на топка, може да се поизчака. Колко да е водата, зависи от почвата: за леките са достатъчни 2 кофи на квадратен метър под короната, за тежките - до 4 кофи. Образуваната след поливането коричка върху почвата да се разрохква. Овощната градина се полива гравитачно, трябват 60-80 куб.м/дка.
Сложно е поливането на градина, разположена на наклонена местност. Може да се отмие плодородният горен слой. За да не стане това, се изграждат тераси с околостъблени чаши, в които се изсипва водата.