Начало » Хоби земеделие » Малката градина
14.10.2017 г.

Извършва ли се резитба на черешата

Можете да сторите това през лятото или зимата

С резитбата се оказва съществено влияние върху растежа и плододаването на дърветата и се удължава животът и плододаващият им период. Те трябва да се прилагат много конкретно в зависимост от растежните особености на вида и сорта, възрастта на растението и състоянието на отделните клонки. Когато клонката има добър растеж и не сгъстява короната, няма нужда да се реже. Растежът на застарелите клонки може да се подобри, а оттам и на плододаването, ако им се направи резитба за съкращаване. С нея трябва да се подхожда конкретно, не само към растението като цяло, а и към отделните клонки.

Направете короната
При черешата също са необходими резитби. При младите дръвчета се реже за формиране на короната. Със съкращаването на новозасадените дръвчета се определя височината на ствола. В повечето случаи тя не трябва да бъде повече от 70-80 см, за да се формират дървета с по-ниски корони. С това се улеснява беритбата. Характерно за черешата е, че има строго етажно разположение на клонките, както по водача, така и по скелетните клони. При нея най-често се формират корони с водач, върху който се оставят обикновено по 2-3 етажа. На първия етаж има 3-4 клона, а на следващите не повече от 2-3. Продължителят на водача над последния етаж се премахва и с това се ограничава височината на короната. Премахването се извършва с резитба през юни-юли, но може и при зимната. През периода на формирането излишните по-силни клонки се премахват чрез филизене през пролетта. В някои случаи черешата може да се формира и като чашовидна корона с 3-4 клона.

Регулирайте плододаването
След оформянето на короната и настъпване на редовното плододаване започват резитби за плододаване. Те се изразяват в просветляване на короната и подмладяване на обрастващата дървесина. Черешата образува доста рехава корона и при нея се извършват много слаби резитби за просветляване. Подмладяващите резитби през 5-6 години дават много добри резултати. Основните плододаващи клонки при черешата са букетните. Те са къси, имат само една листна пъпка на върха, от която се формира много слаб прираст. Тези клонки не се нуждаят от никаква резитба и при добро огряване живеят най-много до 8-10 години. Ако се извърши съкращаване непосредствено над такава клонка, от нея може да се развие доста силен прираст и животът й чувствително да се удължи. Другите плодни клонки са смесените. Те са силно развити и много по-дълголетни. В основата им са разположени плодните пъпки, а по цялата дължина, включително и на върха, имат листни пъпки. През следващата година голяма част от страничните пъпки формират предимно букетни клонки. Когато смесените клонки застареят се налага резитба за подмладяване.
При силно застарелите дървета една еднократна подмладяваща резитба може да удължи живота и плододаването. Тя се изразява в съкращаване на скелетните и полускелетни клони до 1/3 – 1/2 от дължината им.

Извършва ли се резитба на черешата
44693
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2023
ДФЗ преведе над 7,3 млн. лева на 725 биопчелари
Всички заявления трябва да имат статус Чакащо ръчно зареждане в ИСАК
До 13 август се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 юли – 1 август 2024 година
Сушата се завръща с високи температури
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-26 юли 2024 година
Трета седмица не помръдват котировките за зърно и слънчоглед на борсата
Съвети за градинаря
Причини за напукване на доматите и необходими мерки
Срещи с бранша
Днес и в понеделник ДФЗ ще плати субсидиите за биопчелари и биоживотновъди
Свързани материали
Виж
Кършенето на лозата предотвратява щетите от сушата
Грешки и последствия при резитба на овощната градина през есента и зимата
Практика
Подгответе целогодишните малини за зимуване!
Френското черно грозде
Как да размножаваме и поддържаме касиса?
Полезно за градинарите
Есенна резитба на ягодоплодните храсти и овошки
Едно нежелано явление при овощните дървета
Защо плодовете „бягат“ към периферията и върха на короната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини