1. Борбата с гъсениците по бобови, зеленчукови и овощни култури може да се води с млечка. Употребяват се прецъфтели растения. Нарязват се ситно около 3 кг свежи листа и стъбла и се варят 150 минути в 3 л вода. Отварата се прецежда, долива се до 8 л вода и се прибавят 5-6 мл течен сапун. Необходимо е да се приготвя внимателно, тъй като е отровна за хората. Разгражда се в растенията бързо – за 4-5 дни. Затова би трябвало да се пръска неколкократно през 7 дни.
2. Унищожаването на листни въшки, трипс и акари по ябълката, ягодата и други култури може да се извърши с помощта на чесън. Обелват се скилидките на 3-4 глави, нарязват се ситно и се счукват. Смесват се с 9-10 л вода с температура 20-25С. Оставят се да престоят 6-7 часа. Прецеждат се и се добавят 6-7 мл течен сапун. Разтворът е готов за работа. Използва се неколкократно през 6-7 дни.
3. За борба с ябълковия плодов червей, гъсеници, малинов бръмбар, ягодов хоботник, люцернов листояд и други се използва чемерика. Прилагат се надземните части, събрани през вегетацията и корените, добити през есента. Растенията след смилане могат да се използват за напрашване на нападнатите култури. Биха могли да се използват 1 кг сурови растения, 500 г полусухи, 250 г сухи или 100 г корени. Заливат се с 10 л вода и се оставят да престоят 48 часа. Отварата се приготвя от същите количества растителни материали, които се залива с 10 л хладка вода. Оставя се да кисне за 3-4 часа, след което се вари 30 минути.
4. Водно-спиртен екстракт от чемерика е ефективен срещу мишки и плъхове. Една част растителна суровина се залива с 1 до 5 части спиртно-водна смес (равни количества вода и спирт). В този разтвор се накисва зърно от пшеница за 4-5 денонощия и се залага като примамка до входовете на гризачите. Разтворът и примамките не трябва да се пипат с ръце.