Начало » Хоби земеделие » Малката градина
01.10.2017 г.

Манголдът конкурира спанака

Листата са готови през юни, но могат да ви хранят и през зимата

Манголдът е малко използван зеленчук у нас. Нарича се още листно или спанаково цвекло. Той се отглежда главно заради листата, които по вкусови и хранителни качества не отстъпват на спанака. Освен това може да се използва в свежо състояниe до късна есен и дори и през зимата.
Манголдът е двугодишно растение, като през първата година от вегетацията си образува листна розетка, а през втората – цветоносно стъбло. При листния манголд розетката се състои от 10-15 листа, които са едри, гладки или къдрави, дълги до 20 см, а при дръжковия – до 60 см. Листата се използват за супи, пюрета, баници, сарми и всичко за което се използва спанака. Дръжките на дръжковия манголд приличат на аспержите и най-често служат за консервиране.

Разсадът отива в градината през май
Манголдът е студоустойчиво и сравнително сухоустойчиво растение. При осигурено поливане добре понася летните горещини. За интензивен растеж на листата се нуждае от по-дълбока, богата на хранителни вещества почва. На бедни или много тежки почви, листата му стават груби и си влошават вкусовите качества. Благоприятно му влияе полуразложения оборски тор, както и комбинираното минерално торене.
Растенията се отглеждат чрез директно засяване на семената, но може и чрез получаване на разсад, което позволява по- рано да се получи продукция. Готовият разсад отива в градината през май. Когато се засяват семената направо на открито става накрая на април, началото на май. Сее се редово на 35-40 см разстояние между редовете. Семената приличат на тези на цвеклото и се поставят в почвата на дълбочина 2-3 см. След поникването, посевът се прорежда 1-2 пъти, между растенията да има разстояние от 20-30 см. През вегетацията почвата се разрохква, растенията се подхранват 2-3 пъти при необходимост се полива.

Може да го съхраните в пясък
Листата са готови през юни. Тогава се изрязват външните листа, но не повече от ¼ от всичките в розетката. При рязането не трябва да се наранява централната пъпка от където се появяват младите листа. До наближаването на зимата се събират най-малко 4-5 пъти листата.
Ако искате рано напролет да имате пресна, витаминозна храна, може в края на есента да покриете растенията с почва и те ще презимуват успешно. След като ги отгърлите ще се появят младите листа, които преди образуването на цветоносното стъбло може да използвате, а по- късно и да си съберете семена. Много често попаднали върху почвата могат да се самозасеят.
Има и друг начин да съхраните манголда. Преди да настъпят големите студове растенията се изваждат и се засаждат на 10-15 см едно от друго в пясък или в почва, внасят се в мазето, в парник или оранжерия. Поливат се и се подхранват с амониева селитра. Листата, които са израсли при недостатъчна светлина са много и вкусни.

Манголдът конкурира спанака
9457
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Манголдът (листното цвекло)
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини