Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.09.2017 г.

Подготовка на площта и обработка на почвата за ранни и късни зеленчукови култури

Основно агромероприятие при подготовка на площта е запасяването й с хранителни вещества. Почти всички зеленчукови култури реагират положително на органо-минерално торене. Само кореноплодните и луковите видове трябва да идват на втората година след торенето с органични торове, а бобовите култури – на третата или четвъртата година, тъй като се натрупват нитрати над пределено допустимите норми и се влошава качеството на продукцията им. Самото торене следва да се изъвршва в зависимост от запасеността на почвата с хранителни вещества, установени по лабораторен път. Основното торене става с есенната дълбока оран, като се внасят угнил оборски тор, растителна пепел, фосфорните и калиевите торове. При леките глинесто-песъкливи почви, при които измиването на хранителните вещества е високо, целесъобразно е угнилият оборски тор да се внесе с пролетната оран, а фосфорните и калиеви торове – с предсеитбената обработка. Азотните торове се дават на няколко пъти през вегетацията. Срочното и качествено извършване на агромероприятията при подготовката на почвата, е предпоставка за получаване на добра реколта от зеленчукови култури.

Ранните зеленчуци заемат площта в градината от февурари до средата на юли. Системата на обработка на почвата при тях включва периодично подравняване, дълбока есенна оран, предсеитбена обработка (пролетна оран, култивиране, фрезоване, брануване, набраздяване) и вегетационни обработки. Плодородието на почвата в известна степен зависи от срочното и качествено извършване на тези обрабоки. Дълбоката есенна оран се изъвршва на дълбочина около 30 см, предсеитбената на 18-20 см, а вегетационните обработки на 12-15 см. Срочното извършване на обработките оказва влияние върху техния ефект. Най-добре е дълбоката оран да се извършва през октомври – ноември, а предсеитбените – в началото на март или през април, в зависимост от срока за засаждането или засяването на съответната зеленчукова култура. Топлолюбивите култури изискват 1-2 изоравания напролет с цел затопляне на почвата, унищожаване на плевелите и намаляване на излишната влага при дъждовна пролет.

Късните култури заемат площта на градината от края на юли до края на октомври, а предзимните – от октомври до март.
При късните култури обработката на почвата обхваща почистване на остатъците от предшественика, поливане, ако почвата е засушена, оран на дълбочина 20-25 см, култивиране, фрезоване при наличието на буци, брануване и профилиране, съобразно изискванията на съответното зеленчуково растение, което ще се отглежда. Извънредно благоприятно влияние при отглеждане на късните зеленчуци оказва довеждането на почвата до рохкаво състояние, заради прихващането и началото на растежа. Тези култури се отглеждат предимно на бразди или фитарии, за по-ефикасно използване на водата при поливане.

В зависимост от почвено-климатичните условия в отделните райони, изискванията на расетнията и възможностите за напояване, зеленчуковите култури се отглеждат на равна и лехообразна повърхност, на бразди и фитарии. При тази повърхност се осигурява по-слабо оттичане на водата от валежите и се намалява загубата на влага от изпарението. Основните зеленчукови култури, които изискват многократни поливки през вегетацията, се отглеждат на лехобраздова повърхност, на бразди или тирове. Разстоянието между браздите е различно при отделните култури в зависимост от сорта и направлението на производството. Така например при ранните домати, прикрепени на телена конструкция, при патладжана, бамята разстоянието между браздите е 80 см, при пипера, ранните картофи, ранното зеле е 50 см, а при късното главесто зеле и карфиола – 60 см. Вътре в реда разстоянията са различни и зависят от вида на културата, както и от сорта. Някои култури се отглеждат на фитарии (праз лук и др.).
Редица зеленчукови култури се отглеждат лентово, с цел да се извършват по-добре вегетационните обработки и прибирането им да става механизирано. Тук подходящият почвен профил е лехобраздовата повърхност. Така сердно ранните домати, дребноплодните краставички се отглеждат на двуредни ленти с разстояния 100+60 см, морковите – на четириредови ленти при разстояния 70+30+30+30 см, целината, магданозът – на четириредови ленти при разстояния 55+35+35+35 см, лукът – на петредови ленти при разстояния 60+25+25+24+25.
Когато се спазват и извършват срочно горепосочените агромероприятия, съчетани с други такива, се получава добра и качествена реколта от зеленчукови култури.

Подготовка на площта и обработка на почвата за ранни и късни зеленчукови култури
19500
 

Последни материали
Виж
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Сарми от кисело зеле със зеленчуци
Според изчисления на социални експерти
Колко ще ни излезе празничната трапеза за Бъдни вечер и Коледа
Традиции, вярвания, гадания и забрани, свързани с празника
На Бъдни вечер огънят да стопли сърцата ни!
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Свързани материали
Виж
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 13-19 септември 2024 година
Очакваните валежи ще подобрят запасите от влага в горните почвени слоеве
Практика
Не е късно да подготвите посадъчния материал
Инвестират се солидни средства
Горските имат готовност за пожароопасния сезон
Полезни практики
Октомври и ноември е най-доброто време за подготовка на почвата за следващия сезон
Полезни съвети
Подготвяме от есента участъка за засаждане на картофите
Подготовка на почвени смеси за разсада
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини