След продължителната суша през изтеклия 7-дневен период на много места в страната паднаха валежи със стопанско значение – над 30-40 литра на квадратен метър (Силистра, Варна, Добрич, Ст.Загора, Бургас, Хасково, Сандански). Тези валежи закъсняха и за късните полски култури, които вследствие дефицита на почвена влага и наднормените летни температури приключиха развитието си много по-рано от обичайните срокове.
И през следващия 7-дневен период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, се посочва в последната прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. През периода се прогнозират валежи, подобрение на запаситеот влага в горните почвени слоеве и на условията за провеждане на сезонните почвообработки. Поради сушата бяха отложени предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване със зимна рапица – култура, изискваща прецизна обработка на почвата. По тази причина на много места в страната сеитбата на рапицата ще се провежда след оптималните агротехнически срокове, изтичащи в края на втората 10-дневка на септември.
През повечето дни от периода прогнозираното хладно време с чести валежи ще създава условия за зарази и развитие на патогени по късните земеделски култури: късно кафяво гниене по плодовете на овошките, сиво гниене по гроздето, мани по зеленчуковите култури. През второто десетдневие на септември при зелето, отглеждано за есенно производство, трябва да се следи за вредители: гъсениците на зелевата пеперуда, зелевата нощенка, зелевият молец и при плътност над прага на икономическа вредност (3-5 гъсеници на растение) е необходимо третиране с инсектициди с кратък карантинен срок.
Следващият период е подходящ за засяване на спанак и други листни зеленчуци за есенно производство.