За успешното отглеждане на праза специално внимание трябва да се отдели на борбата с плевели, болести и неприятели. Основните моменти ще обобщим в следващите редове:
Плевели - Срещу широколистни плевели в начална фаза на развитие се пръска с афалон в доза 0,1- 0,12 кг/дка. При по-късно заплевеляване с едногодишни житни плевели се пръска с фузилад в доза 0,2 л/дка.
Болести - От болестите ръждата е основното заболяване по праза, което се провокира от влажното и хладно време. Листата на заразените растения жълтеят и изсъхват. Едностранчивото азотно торене при недостиг на калий благоприятства развитието на заболяването. Борбата се води с химични средства. При поява на първите петна по растенията се пръска с тилт 250 ЕС. Дозата е 5 мл за 10 л вода с карантинен срок 30 дни. Фитосанитарните мерки включват изнасяне на растителните остатъци след прибирането на реколтата. Дълбока оран за унищожаване на патогена.
Неприятели - От неприятелите по-голямо разпространение има тютюневият трипс. Колкото по-рано се открие заболяването, толкова по-успешна е борбата с него. За борба с него е подходящ препаратът Би-58 - 0,08 на сто. Миниращата муха е друг неприятел, който зимува като какавида в стеблата на праза. Развива 4 поколения. В зависимост от условията първото поколение лети между 1-10 април, второто в началото на юни, третото през първата половина на юли, а четвъртото в началото на август. Борбата се води само срещу възрастните индивиди, като пръсканията се съобразяват с посочените срокове на летеж. Пръска се с циперкал - 25 мл/дка, циперфос 530 ЕК - 0,05 на сто, карате макс - 30 г/дка, вазтак 12 ЕК - 30 мл/дка, децис 12 ЕК - 30 мл/дка.