Начало » Новини » Света
21.08.2017 г.

Германци създадоха система за унищожаване на плевелите с лазер

Наука

sinor

Германски специалисти разработиха нова система за борба с плевелите по полята с използването на лазер, изкуствен интелект и робот или селскостопанска машина, съобщи електронното издание AgroXXI. Изобретението използва спектрални сензори и програма за визуално разпознаване на образи, чрез които открива вредните растения в полята. След това лазерен лъч унищожава или уврежда силно открития плевел.

Системата може да бъде инсталирана върху специален робот или монтирана върху редови селскостопански трактор. „Роботът изгаря листата на нежеланите растения с къси лазерни импулси, което води до понижаване на тяхнат жизнеспособност. Това означава, че повече няма да имаме нужда от използването на хербициди в полята, а околната среда също ще бъде по-добре защитена”, твърдят изобретателите на новото устройство. По думите им новата технология ще улесни отглеждането на биологична продукция и ще повиши плодородието на почвата. Освен това за разлика от употребата на хербициди действието на лазера няма начин да доведе до формиране на резистентност у плевелите, а също така изобщо не е зависимо от типа почви и нивото на влажност, които са от съществено значение при прилагането на конкретните хербициди.

За реализация на устройството на пазара е основана прохождащата компания Escarda Technologies. Рюдигер Вулф от университета в Бон, съдействал на изобретателите за нейното създаване, смята, че новото устройство дава възможност да бъдат използвани последните достижения в областта на изкуствения интелект и роботиката за екологично чисто производство в селското стопанство.

Германци създадоха система за унищожаване на плевелите с лазер
8387
 

Последни материали
Виж
Въпреки подобрените запаси от влага в почвата след майските дъждове
Прогнозата за тазгодишната реколта от рапица в Украйна е песимистична
Сеитбата на царевицата е близо до приключване, а на соята продължава
Жътвата на есенната пшеница в САЩ започна още в края на май
В аврозоната земеделските институции ще спестят разходи от превалутиране
Първият държавен магазин за храни може да отвори в Пловдив до 2 месеца
Задържани са товарен автомобил и самоделна моторна лебедка
Откриха 15 незаконно отсечени смърча в района на Чепеларе
Проверките продължават, включително в лични стопанства тип заден двор
В Старозагорско няма нови огнища на шарка по дребните преживни животни
Отгледани на демонстрационното му поле в сътрудничество с агробизнеса
Тракийският университет представи иновативни сортове житни култури
Свързани материали
Виж
Ябълковият оцет е полезен за растенията в градината
Когато искате с едно третиране да унищожите всички плевели в царевица
Ариго™ ВГ – хербицидът за контрол на всички важни плевели при царевица
Вибала™ – Новото оръжие срещу широколистни плевели в слънчогледа
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Вибала™ – Гъвкаво решение за контрол на широколистни плевели
Втора част
И още за навременната борба с плевелите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини