Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
05.08.2017 г.

Как да се преборим с листните въшки в градината

Практика

sinor

Листните въшки са чест, но за сметка на това нежелан гост в зеленчуковата и овощната градина и с тях трябва да се борим безпощадно, в противен случай рискуваме да загубим завръзите, а листата да се свият и също да започнат да падат. Освен това листните въшки разпространяват вирусни заболявания и замърсяват повърхността на листата, вследствие на което върху тях се заселват по-лесно гъбички.

Въпреки че са уязвими за различните препарати, най-добре е да действаме превантивно, за да не се налага да лекуваме растенията. За целта овошките и зеленчуците се пръскат с разтвор на домашен сапун с добавено малко растително масло. Обработката трябва да бъде повторена след 2-3 дни. Пръскането обаче трябва да обхване най-вече долната страна на листата, тъй като въшките нападат именно там.

Белосването на дръвчетата също намалява вероятността от поява на листни въшки. Не по-малко важно е премахването на плевелите, тъй като първоначално вредителите се хранят и размножават именно върху тях, преди да нападнат зеленчуците.

С листните въшки може да се борим и по друг начин. Ако листата са твърди, вредителите няма да могат да пробият кожата и ще се насочат към по-нежни растения. Затова ако подхраним овошките и зеленчуците с дървесна пепел, въшките ще потърсят по-уязвими жептви. Същото се случва и ако обработим дръвчетата със суперфосфат или калиев сулфат, при това действието е двойно – защитно и подхранващо.

Ако обаче всички тези мерки не дадат резултат, ще се наложи да използваме инсектициди. Най-подходящи са Би-58 и Конфидор Енерджи ОД. Те се прилагат само при масово размножаване на въшките. Добре е да бъдат използвани системни препарати, тъй като в завилите се листа въшките са на практика недостъпни за контактните.

Да се избавим от листните въшки е доста трудно, тъй като на всеки 5-7 дни се появява ново поколение. Затова обработката се извършва 2 пъти – при появата им и седмица по-късно. При превантивни пръскания пък е необходимо да бъдат редувани различни препарати.

За борба с листните въшки могат да бъдат използвани и настойки от дървесна пепел, лук, чесън, лют пипер, жълтениче, млечка и други растения. Дори обикновеният сапунен разтвор е в състояние да унищожи въшките, ако успее да ги обвие в плътен слой.

Как да се преборим с листните въшки в градината
18797
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Производството на лешници във Франция се увеличава
Мравките влияят върху видовия състав на растенията около мравуняка
Повечето проблеми опират до дебелината на слоя върху тревата и цветята
Ползи и вреди от есенните листа и как да избегнем грешки при употребата им
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини