На всеки, който отглежда някакви културни растения, се налага да тори с минерални торове - азотни, фосфорни, калиеви. За да реши колко тор да зарови в почвата, той прибягва към литературата, а там авторите авторитетно са препоръчали дозата в активно вещество и дори с приетите в химията обозначения N, P2O5, K2O. Много по-лесно би му било ако се казваше колко килограма за декар амониева селитра или суперфосфат например да употреби.
Да не се сърдим на авторите. Торове различни и количеството на активното вещество у тях е различно. Не е едно и също, ако торите с обикновен суперфосфат или с троен суперфосфат. Ако е троен, ще ви трябва повече от два пъти по-малко количество. Мнозина стопани се стъписват, когато прочетат, че примерно трябва да наторят с 16-18 кг фосфор (Р2О5) и 10-12 кг калий (К2О) на декар, а не с колко суперфосфат или калиев сулфат. В края на краищата стопанинът използва този фосфорен или калиев тор, който намира на пазара. На опаковката му задължително е изписано процентното съдържание на активното вещество. Като има предвид това процентно съдържание, лесно може да направи сметка какво количество му е необходимо. Нужно е само да умножи препоръчаната норма по 100 и получения резултат да раздели на процента на активното вещество в тора, т. е. по формулата:
Х = (Рх100):П
където:
Х е количеството тор в килограми на декар;
Р - препоръчаното количество тор в активно вещество, което трябва да се внесе на декар;
П - процентът активно вещество в тора.
Така например ако препоръката е да внесете по 18 кг фосфор (P2O5), а разполагате с двоен суперфосфат с обозначено съдържание на фосфор в усвоима форма 38%, тогава сметката ви ще е 18 х 100 = 1800 : 38 = 47,37 кг, т. е. закръглено по 47 кг на декар двоен суперфосфат. По същия начин се постъпва с калия или азота. Елементарна аритметика.