Синор.БГ започна да публикува въпроси и отговори, предоставени от Националната служба за съвети в земеделието, по повод прилагането на програмата за развитие на селските райони. Самата служба изработва безплатни проекти по мярка 6,3 за подпомагане на малките стопанства. Консултациите също се провеждат от областните служби и са безвъзмездни. Поредният въпрос е подаден от притежателка на пчелин, която се интересува от мярка 6,3. „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“.
Читателката е пенсионерка, която не знае как да декларира доходите си за минали години. Въпросът е какъв доход от реализирана земеделска продукция най-малко трябва да има, за да бъде допусната да кандидатства по мярката.
От службата припомнят, че наредбата за прилагане на подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ все още не е публикувана. Експертите предупреждават, че информацията може да претърпи промени, затова съветват читателката да се допита повторно до тях след обнародването на наредбата, което се очаква да стане в края на месеца, припомниха от министерството на земеделието.
Все още се обсъжда дали пенсията ще се включва при определяне на общия доход на кандидата, но е по-вероятно да се включва.
Колкото до дохода от земеделие, който кандидатката трябва да докаже, той се съотнася към общия й годишен доход, включващ и пенсията.
За да може да се кандидатства по мярката, кандидатката следва да докаже доход от земеделска дейност, представляващ поне 33% от цялата сума за годината.
По закон е длъжна да декларира целия реален доход от земеделие, иначе подлежи на санкции, припомнят експертите.
Ако се приеме, че пчеларката има единствено доход от земеделие (продажба на пчелен мед) и от пенсия – 12 месеца*610 лв = 7 320 лв. (при положение, че в наредбата се приеме и доходът от пенсия да се включва при изчисляването на общия доход на кандидата), то тогава трябва през миналата година да е имала минимум 3 606 лв. доход от земеделие ( 3 606 лв. / (7 320+3 606) = 33%), за да отговаря на условието на подмярка 6.3. за минимум 33% доход от земеделие.
Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) има офиси във всеки областен град на страната и затова експертите припомнят, че те са в състояние да изготвя безплатно проектите на кандидати по подмярка 6.3.