През 2015 г. Сърбия се изкачи на първо място по производство на малини в света и успя да изнесе 100 хил. тона, изпреварвайки дотогавашните пазарни лидери Полша и Чили. Оттогава обаче търсенето намалява, след като някои сръбски производители започнаха да смесват своята продукция с недотам качествените полски малини, разказва Александър Йованович от Aleksandar International, цитиран от електронното издание Fresh Plaza.
„Жалко е, че заради лошите практики на няколко производители на целия бранш се наложи да се справя с последиците от техните действия. Студовете и сланите през тази година влошиха допълнително положението, като прогнозите сочат загуби от около 40% в производството на малини”, констатира Йованович.
Той споделя мнението на колегите си, че Сърбия разполага с идеални условия за производството на висококачествени малини. „Високите температури през деня и захлаждането през нощта осигуряват възможност на малините да „почиват” и запазват сложните органични съставки, образувани чрез фотосинтезата”, обяснява бизнесменът.
Той припомня последните изследвания за ползите и здравословното въздействие на малините. „Част от изследванията сочат, че тези плодове са в състояние да предотвратят разпространението на доста типове рак като например белодробния и този на устната кухина и шията, ракът на хранопровода и на простатата”, изтъква Йованович.
Основаната от него компания предлага на пазара освен малини и замразени череши, къпини, сливи и боровинки, а също така и малинови растения от собствен разсадник, 80% от които се изнасят за страни като Русия, Италия и Албания.