Мнозина градинари са чували, че долните листа на доматите трябва да се късат, за да бъде получена по-добра реколта. Причините за това са няколко, а освен това е важно и кога трябва да бъдат премахнати.
Късането на долните листа на доматите помага най-напред за подобряване на циркулацията на въздуха и за улесняване на достъпа му до първите формирали се зеленчуци.
Вследствие на това при постоянното проветряване на повърхността на почвата не се задържа влага, а именно излишната влага често е причина за развитие на гъбични заболявания по доматите, включително за най-опасните – маната и кафявото гниене. Най-долните листа пък са първите, които понасят нападението на причинителите на заболяванията.
Третата причина за премахването на най-долните листа на доматите е елиминирането на сгъстяването – след това зеленчуците се осветяват по-добре от слънцето, а това им помага да узреят по-бързо и да подобрят вкусовите си качества.
Долните листа се премахват, когато доматите започнат да червенеят. Преди това процедурата не е препоръчителна, защото във фазите на цъфтеж и образуване на завръзи съцветието получава необходимите хранителни вещества именно от листата, докато след това зеленчуците започват сами да ги синтезират. Листата се изрязват до първата китка с формирани домати – при вече рзвито растение обикновено първите 30 сантиметра от стъблото остават оголени.
Премахването на листата е най-добре да се направи в слънчева сутрин, за да могат растенията бързо да изсушшат и затворят наранените места по стъблата. Освен това не се късат всички листа наведнъж, а по 2-3 листа на няколко пъти.