В открито писмо до изпълнителния директор на Българския институт за стандартизация Асоциацията на млекопреработвателите в България предлага до края на 2017 г. да не бъдат разглеждани предложения и да бъдат прекратени процедурите за промяна на стандарт БДС12:200 за производството на кисело мляко. Становището на организацията идва след масовите коментари в средствата за масова информация по повод предложението на министерството на земеделието и храните за промяна на микробиологичните показатели в посочения стандарт, направено през април по време на служебното правителство, което впоследствие бе оттеглено от новото ръководство на ведомството.
От асоциацията припомнят, че решението за действащия в момента стандарт за киселото мляко бе взето с пълен консенсус през 2010 г. от браншовите организации, научната общност и държавните институции след няколкогодишно обсъждане. Нейните членове изтъкват своята убеденост, както и тази на представители на научната общност, че предложенията за промяна на стандарта са лобистки и защитават интересите на други държави и външни фирми.
Българското кисело мляко се произвежда от суровина, добита от здрави животни в България и отговаряща на определени микробиологични и физикохимични показатели, както и от симбиотична закваска, произведена от двата щама лактобациликус булгарикус и стептококос термофилус и патентно защитена в България, изтъкват от браншовата организация. Оттам подчертават също, че БДС стандартът за киселото мляко е визитната картичка на България, и смятат, че в момент на свити външни пазари, намалено вътрешно потребление и натрупани големи количества готова и нереализирана продукция извършването на каквито и да било промени не е подходящо.