Пчеларите в САЩ са загубили над 33,1% от пчелните си семейства през селскостопанския сезон 2016-2017 г., сочат данните от ежегодната анкета сред 13% от общо 2,8 млн. собственици на кошери в страната, финансирана от министерството на селското стопанство и цитирана от електронното издание AgroXXI. Тези загуби обаче са най-малките от сезон 2011-2012 г. досега и представляват втори най-добър резултат за последното десетилетие. Спрямо показателя за миналата година спадът е с 40,5%.
Данни, предоставени от пчеларите на анализаторската организация с нестопанска цел BIP, пък показват, че загубите през зимата на 2016-2017 г. са намалели с 21,1% спрямо същия период на предишния сезон и са най-малките, откакто е започнало събирането на информацията през 2006-2007 г., а летните са с 18,1% по-ниски. Изследването е проведено сред 5 хил. собственици на кошери в САЩ. Според Денис ван Ингълсдорп, доцент по ентомология в университета на щата Мериленд и директор на проекта на BIP, и ръководения от него екип увеличаването на бдителността от пчеларите заедно с по-приемливите цени на продуктите за борба с вредители по пчелите като кърлежите от вида Varroa destructor и благоприятните метеорологични условия вероятно са изиграли роля за подобряването на здравето в пчелните семейства през последните 12 месеца.
Изследователите и пчеларите обаче предупреждават, че са налице тенденции, които продължават да предизвикват притеснения. „Макар фактът, че загубите са по-малки, отколкото досега, да ни обнадеждава, не бих определил новината като добра. Загубата на семейства от над 30% в рамките на годината е висока. Трудно е да си представим, че който и да бил друг селскостопански сектор е в състояние да се задържи в бизнеса с толкова големи постоянни загуби”, подчерта Ван Ингълсдорп,. Резултатите от анкетите на министерството сочат, че с 2 изключения сезонните загуби на пчелни семейства за последното десетилетие в САЩ надхвърлят една трета.
Резултатите от изследването на BIP отразяват и постоянните притеснения на фермерите за състоянието на основните опрашители в страната заради използването на пестициди и замърсяването на околната среда от промишлените предприятия. Еколозите в САЩ оказват натиск върху американската Агенция за защита на околната среда за въвеждането на нови ограничения при употребата на неоникотиноидите с аргумента, че отдаваните под наем медоносни пчели са от решаващо значение за опрашването на около една трета от селскостопанските култури в САЩ, включително за много плодове и зеленчуци, като осигуряват добавена стойност от над 15 млрд. долара за брутния вътрешен продукт на страната.
За влошаването на състоянието на пчелите в САЩ освен пестицидите са обвинявани лошото хранене при липсата на естествената за насекомите храна, вируси и патогенни организми. Експертите на министерството например твърдят, че проблемът е най-вече в комбинацията от стресови фактори, като най-големи притеснения продължават да предизвикват кърлежите от вида Varroa destructor. Тези паразити са открити в САЩ през 1987 г. и са смятани за един от основните виновници за намаляване на броя на пчелните семейства и кошерите в страната.