Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.05.2017 г.

Грижи за ягодите по време на цъфтежа и след това

Полезни съвети

Ако някой си мисли, че ягодите растат от само себе си, едва ли може да бъде причислен дори към аматьорите-градинари. Особено голямо внимание трябва да бъде обърнато на растенията по време на цъфтежа и непосредствено след това.

Най-важно е разрохкването на почвата, но не само чрез прекопаване на пространствата между редовете, но и около самите растения на дълбочина 2-3 сантиметра, като се внимава да не бъдат повредени корените. На 10-12 сантиметра от растенията почвата вече може да бъде прекопана на 10-ина сантиметра дълбочина.

Преди разрохкването е добре да бъдат разхвърляни минерални торове, като най-подходящи за целта са комплексните. На квадратен метър се влагат 40-50 грама.

Разрохкването се прави веднъж на всеки 15 дни. Това е необходимо и за унищожаване на бурените, върху които се размножават вредители и болестотворни бактерии. Може да се прави и по-рядко, ако след затоплянето на почвата ягодите се замулчират със слама. То е ефективно и срещу сивото гниене и брашнестата мана

От полза е и да се загърлят растенията, тъй като понякога почвата около тях се сляга или отмива през зимата и началото на пролетта. Трябва обаче да се внимава пръстта да не проникне в самия корен. Обикновено за целта земята в редовете не достига, затова се взема от междуредията или просто се досипва компост.

Когато ягодите цъфнат, подхранване с карбамид им се отразява чудесно. Приготвя се разтвор с 40-50 грама активно вещество в 10 литра вода и с него се пръскат растенията. Резултатът е увеличаване на реколтата с 20%-30%. Още по-добре е, ако към карбамида се добавят микроелементи или екстракт от дървесна пепел. Ако обаче до 12 часа след пръскането завали, то трябва да бъде повторено. Пръскането с препарати при цъфтеж на ягодите е забранено.

Освен от разрохкване и торове ягодите се нуждаят и от доста поливане, тъй като са на практика тревисти растения с плитка коренова система. Препоръчително е поливане 2 пъти седмично. Проблем се появява при зреенето на плодовете – поливането увеличава реколтата, но я прави изключително уязвима за сивото гниене и брашнестата мана. Затова растенията се поливат след обиране на узрелите за момента ягоди. Добре е това да става с топла вода, като с внимава да не бъдат напръскани листата.

Особено важно е да се следи за поява на ягодов (цикламов) акар, тъй като може да причини спад на реколтата до 30%. Заради него листата се свиват, младите придобиват жълтеникаво-маслен оттенък и често загиват. Ефективен срещу вредителя е разтворът на колоидна сяра – 80-100 грама на 10 литра вода. Пръскането е безопасно дори при цъфтеж, а опрашителите няма да пострадат.

Грижи за ягодите по време на цъфтежа и след това
72238
 

Последни материали
Виж
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Програма за компенсиране на разходите за селскостопанска техника
Украйна отпусна 25% компенсация на фермерите за закупена техника
Заек капама
Свързани материали
Виж
Пролетта ни зове – да се погрижим за ягодите!
От днес овощарите и розопроизводителите могат да заявяват помощ за зимни пръскания
Полезни съвети
Какви растения не трябва да се засаждат до ягодите
Цените обаче са по-характерни за юли, отколкото за септември
Топлата есен удължава сезона за отглежданите на открито ягоди в Полша
Заявки за подпомагане за напояването се подават до 2 октомври
Оранжерийните малини и ягоди са включени в обвързаната подкрепа
Полезно за градинарите
Есенна резитба на ягодоплодните храсти и овошки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини