Не можем да определим ягодите като особено придирчиви, но понякога става така, че дори при качествено обгрижване зърната започват да гният. От електронното издание „Стопанство” изброяват няколко от най-разпространените причини за загниването им. Сред тях са влажното време, гъстото засаждане в лехите и лошата вентилация там, разполагането на лехите в по-ниски места, където се събира влага. Прекаленото поливане също съдейства за повишаване на влажността.
Но най-много се активизира гниенето при ягодите при понижаване на температурата на въздуха. Освен това дъждът и вятърът разнасят заболяването по цялата леха. А ако лятото се случи мокро, до добра реколта от ягоди изобщо не се стига.
Сивото гниене се образува най-вече върху вече зрелите плодове, обвивайки ги с налеп, силно напомнящ плесен. Най-масово биват поразявани плодовете, които лежат направо върху земята или са увиснали непосредствено над нея.
За да предотвратим загниването на ягодите, най-напред трябва да подберем сортове, устойчиви на сивото гниене, а при засаждането да не сгъстяваме схемата на разположението на корените.
Експерти препоръчват засаждането да става на дълбочина 10-15 сантиметра, между корените да се оставят по 20-30 сантиметра, а между отделните лехи – 60 сантиметра.
Влагането на прекалено много торове намалява защитните сили на ягодите и сивото гниене им нанася по-бързо големи поражения. За да избегнете това, през пролетта посипете пространствата между лехите с дървени стърготини или слама, които представляват природен антисептик за ягодите.
Същият ефект може да се получи и с борови иглички и торф. Внимавайте ягодите да не се допират до земята.
При бране гнилите ягоди събирайте в отделен съд, като избягване допира между здрави и поразени ягоди.
Гнилите плодове трябва да бъдат изнесени извън градината и в никакъв случай да не се озовават при растителната маса, струпана за приготвяне на компост.
Освен сиво има и черно гниене. Няма специална разлика в протичането на заболяването, но особеността при черното е в това, че се появява при вече обраните ягоди. Поради тази причина опасността е при превозването или съхраняването на плодовете.