Грижите за плододаващите насаждения с ягоди започват рано напролет веднага след просъхване на почвата със събиране и изгаряне на изсъхналите листа. Отстраняват се и повредени растения, а на тяхно място се засаждат нови. При отстраняване на сухите и загнили листа се унищожават много болести и неприятели, презимували в тях. След това се прави пролетно подхранване с по 10-20 кг амониева селитра на декар. Торът се внася от двете страни на редовете, като се внимава да не пада върху листата, понеже ги поврежда. Ако използвате мулч и капково, (като на снимката) се тори с течен тор през капковото напояване.
След подхранването веднага се прави първата обработка на почвата, като междуредията се култивират на дълбочина 8-10 см, а защитната зона покрай редовете се окопава ръчно на 4-5 см. Подхранването е найналожително при плододаващи насаждения със слаб растеж и бедна почва. Не се подхранват нови насаждения през първите 2-3 години, на които е извършено основно предпосадъчно торене (с оборски тор, фосфорни и калиеви минерални торове), и стари насаждения, засадени върху богати почви, които имат много силен растеж. Ягодовите растения се нуждаят от хранителни вещества през целия вегетационен период.
При пролетното подхранване със завишени количества азотен тор се предизвиква развитие на голяма листна маса и по-нежни плодове, поради което, според най-новите проучвания, е по-добре подхранването с азотни торове при ягодата да се прави след беритбата на плодовете.