Ако плодните дръвчета в градината са се покрили с мъх или в клоните са се завъдили корояди, можем да се избавим от тях с разтвор от обикновена готварска сол. И мъховете, и короядите не понасят и най-малки количества солена влага. Градинарите са наясно и пръскат растенията с разтвор на чаша сол в 10 литра вода.
Много гъбични болести също не понасят солта. Попаднала върху листата на овошките, тя формира защитен слой, през който спорите на гъбичките не могат да проникнат, затова може да се използва вместо фунгициди – за разлика от тях солта е безвредна за нашия организъм. Вярно, дори съвсем скоро след пръскането тя може да бъде отмита от дъждовете, но при много фунгициди този недостатък също е в сила.
За да се разтвори солта по-лесно, водата трябва леко да се загрее. В 10 литра вода се разтваря килограм сол и с този разтвор се напръскват всички проблемни дръвчета.
Тъй като не излиза скъпо, можем да се замислим дори дали да не облеем всички дървета и храсти, така че солта да попадне във всяка пукнатина и всяко място, за което подозираме, че може да се окаже развъдник на болести. С такъв разтвор може да се пръскат дори дървета с още несъбудени пъпки, при които обработката с химикали трябва да се провежда внимателно.
Когато листата се появят по клоните, се използва по-слаб разтвор – 200 грама сол на 10 литра вода. Никога обаче не се пръска със сол при цъфтежа на дръвчетата и преди прибиране на реколтата. Тези ограничения са валидни и за всички фунгициди.
И не забравяйте за предпазните мерки – най-малко защитни очила, за да не попадне солен разтвор в очите.