На заседание на Съветa по продукти за растителна защита към Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ) е прието предложение на пазара да бъдат пуснати три пестицида от групата на неоникотиноидите, съобщиха от Асоциация «Биопродукти». Въпреки негодуванието на еколозите и пчеларите явно нечие лоби е надделяло за вземане на решението.
За ограничена и контролирана употреба ще бъдат пуснати препарати за растителна защита с активните вещества тиаметоксам, клотианидин и имидаклоприд (от групата на неоникотиноидите).
От Грийнпийс съобщиха, че през 2013 г. Европейският съюз (ЕС) ограничи използването на 3 активни вещества от класа на неоникотиноидните пестициди, въз основа на високия риск, който те представляват за пчелите. В ЕС бяха забранени третирането на семена от слънчоглед, царевица, рапица и пролетни зърнени култури, както и пръскането на привлекателни за пчелите култури преди и по време на цъфтеж. Въпреки това, широка гама от приложения на тези препарати остават разрешени.
Оттогава все повече научни доказателства потвърждават вредата на тези активни вещества.
Преглед на литературата, извършен от Томас Ууд и Дейв Гулсън, от Университета в Съсекс през 2017 г. [2], показва, че неоникотиноидните пестициди, включително имидаклоприд, клотианидин и тиаметоксам, изострят здравословните проблеми на пчелите и допринасят за спадовете на диви пчели.
Прегледът прави анализ на нови данни от стотици проучвания и показва, че тези химикали не застрашават само пчелите, но и много други видове, включително и пеперуди, птици и водни насекоми, с възможни верижна реакция по хранителната верига.