Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Европейската агенция дава оценка за неоникотиноиди, които би могло да се използват при спешни случаи в България и някои държави от ЕС

Решения
Синор.БГ / 22.06.2018 г.
Европейската агенция дава оценка за неоникотиноиди, които би могло да се използват при спешни случаи в България и някои държави от ЕС

sinor

Европейската агенция за безопасността на храните EFSA е проучила на научна основа възможността за извънредно издаване на разрешение за използване на неоникотиноидни пестициди на спешни случаи, съобщиха от европейския сайт за земеделие. Става въпрос за искане от седем държави-членки на ЕС, представено през 2017 г.

Докладите на EFSA правят сравнителна оценка за това дали в съответната държава се продават други пестициди, които биха могли да заменят неоникотиноидните продукти и да преценят наличието на неинсектицидни алтернативи.

През 2013 г. Европейската комисия въведе ограничения за употребата на пестицидни продукти, съдържащи активните вещества клотианидин, тиаметоксам и имидаклоприд. Това беше последвано от оценка от EFSA, която показа, че веществата представляват риск за здравето на пчелите.

Правителствата на държавите-членки могат да отменят ограниченията и да издадат разрешения при спешни случаи, но само когато има доказателства, че заплахата от определени вредители на растенията не може да бъде задържана с други средства. Няколко държави-членки многократно са издали такива разрешения от 2013 г. насам.

През 2017 г. EFSA разработи методика за оценка на заявленията за използване на инсектициди, когато съществува сериозна опасност за здравето на растенията. Впоследствие Европейската комисия поиска от EFSA да използва методологията за оценка на изключителните случаи за употреба на неоникотиноидни пестициди, разрешени през 2017 г. от България, Естония, Финландия, Унгария, Латвия, Литва и Румъния.

Само да припомним, че тази година страната ни забрани тяхното използване.

Европейската агенция дава оценка за неоникотиноиди, които би могло да се използват при спешни случаи в България и някои държави от ЕС
35488
 

Последни материали
Виж
Предимствата на есенното засаждане
Силен интерес от веган общността за посещение и дегустация
Българските вкусове на световния вегански панаир в Хамбург
Франция забрани пазарите, събирането и движението на говеда в страната
Бъдещето е в новата вълна на промяната
Безпомощното политическо театро отдавна не впечатлява фермерите
Бърза манджа със зелени домати
Ден на българския производител - Сливен 2025
Свързани материали
Виж
За животновъди и пчелари
Крайният срок за заявяване на помощта de minimis наближава
Испания продължава да е начело по брой професионални пчелари
Производството на мед в Испания е нараснало с 20 % през последната кампания
Пчелите го произвеждат с магия
Защо медът не се разваля?
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Процъфтява производството на мед в Африка
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини