Със затоплянето в началото на пролетта културните растения излизат от зимния покой. Започва вегетацията, а в синхрон с нея и развитието на вредителите (насекоми, причинители на болести и др.). Употребата на пестициди е основен начин за намаляването на щетите от вредители в интегрираната растителна защита. Дейността на хората, натоварени с употребата на продукти за растителна защита изисква (ПРЗ), изисква компетентност и отговорност. Съществуват редица условия, от които зависи успехът на мероприятията. Такива са: растителната фенофаза и съответно фазата на вредителя, атмосферните условия, стопанските съображения (цени на горива, състояние на техниката и др.). Стремежът за спестяване на време и средства е постоянен за стопаните. Един от начините за пестене в растителната защита е смесването на ПРЗ. Чрез него едновременно са атакувани няколко вредителя, могат да бъдат изпреварени настъпващи неблагоприятни метеорологични условия и др.
Наред с посочените плюсове има опасности, които не само обезмислят дадено мероприятие, но е възможно да оставят трайни поражения в посевите и насажденията. Два примера могат да бъдат дадени за отрицателни последици при неправилно подготвяне на работните разтвори за пръскане. Фитотоксичност (отровност) за растенията, които след пръскането остават с повредени тъкани и органи, а още по-зле, когато загинат. При неправилно приготвен разтвор може да стане пресичане и поява на утайки, което вреди на използваната техника, най-често запушване на проводи и дюзи.
Подготовката на работния разтвор включва внимателно запознаване с указанията на етикетите. Препаратите са в различно агрегатно състояние. Най-често те са течни, прахообразни и гранулати. Натоварените с дейността по растителната защита могат да направят предварително изпитване (тест) за съвместимост. В еднолитров съд с капак последователно става внасяне на равни части, например супена лъжица, от праховете и гранулите. Следва смесване в сухо състояние. Най-добре това става при затворен капак и разклащане на съда. Водата идва в съда със сместа на части (½) при непрекъснато бъркане, за да се разпределят равномерно препаратите в обема (хомогенизиране). След наливането на целия обем вода и ново разбъркване хомогенатът остава за 15 минути за проследяване на нежелани процеси, които са възможни още в първите минути. Такива са:
- повишаване на температурата в съда поради отделяне на топлина;
- разслояване на сместа – горния пласт най-често е на разтворителя, а към дъното пада утайка;
- отделяне на газ, видим от изплуващите мехурчета;
- поява на парцали, кристали, гранули, сбиване (уплътняване).
Посочените промени показват несъвместимост между продуктите и съответно негодност за употреба. При липса на нежелани последици с приготвения разтвор могат да бъдат напръскани отделни растения, защото в голямото разнообразие от сортове някои могат да проявят свръхчувствителност (Следва продължение).
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита