В първото представяне на портфолиото на БАСФ за 2024 г. фермерите от Западна България имаха възможност нагледно да се убедят в защитния ефект от действието на иновативните продукти на компанията, които при крайно тежките метеорологични условия през миналата година са гарантирали добри добиви в редица региони от страната. Екипът на „БАСФ Решения в земеделието“ подробно разясни предимствата на новите активни вещества, представяйки ефекта от новия триазол на БАСФ Ревизол®, който родният бизнес вече познава.
Фунгицидът Даксър® – предпочетен върху 2 ,2 милиона декара през 2023 г.
През миналата година, когато се състоя и премиерата на този продукт у нас. Даксър® беше приложен в над 600 стопанства, като третираните площи достигнаха 2 250 000 декара. При над 95% от тези 2,2 млн. декара Даксър® е приложен като първи фунгицид, „защото такава беше нашата препоръка – и то не случайно, защото при първо третиране продуктът осигурява изключително силен превантивен контрол“, посочи Неделчева.
Основният плюс на новия фунгицид е, че има изключително гъвкав период на приложение и може да се прилага през целия вегетационен период на посевите, било то като първи или втори фунгицид. И в двата случая дозата е една и съща – 75 милилитра на декар. Изключително ефикасен е срещу брашнеста мана и жълта ръжда освен превантивното действие осигурява и мощно лечебно действие, дължащо се на силата на Ревизол.
Даксър® е лесен избор и заради физиологичния ефект, който осигурява - интензивно зелените листа и посеви са белег за устойчивост на стрес, а знаем, че западната селекция е стресово лабилна по нашите ширини.
Останалите продукти от портфолиото на компанията Ревистар® Флекс, Ревикеар® и Приаксор®
Представени от регионалния търговски мениджър на БАСФ Цветан Личев създадените на основата на Ревизол – Ревистар® Флекс, Ревикеар® , чийто лечебен ефект се е доказал през тежката 2023 г., когато житните култури масово трябваше се справят с различни болести. Първият от тях Ревистар® Флекс вече трета година се ползва от българските земеделци и е абсолютен специалист за борба с брашнеста мана, базично гниене, септориоза и всички икономически важни болести. „Известно е, че Ревизол се усвоява 24 пъти по бързо от всеки друг продукт, а в Ревистар® Флекс, в комбинация с метафенон допълва действието му срещу брашнеста мана и базово гниене.“, обясни още регионалният представител на БАСФ.
Ревистар® Флекс е създадена така, че да отговаря изцяло на нуждите на растенията за първо фунгицидно третиране. Продуктът навлиза под восъчния слой на листата и бива усвоен бързо, само 5 минути след третирането. Активните депа, които се образуват под восъчния слой поетапно отдават активните вещества, оттук идва дългата защита от 6 седмици.
Заради студените и влажни пролети, ако приемем, че третиранията през март и април се правят при температури между 4 и 13 градуса, ефикасността на Ревистар Флекс е с 40% по-висока от тази на триазолите. Продуктът е осигурил добър контрол през миналата година и срещу появата на жълта ръжда.
Вторият продукт, съдържащ Ревизол, фунгицидът Ревикеар® неслучайно носи името „перла“ в короната на БАСФ заради лечебното си действие на всички важни болести. Неговата формулация е разработена специално за изискванията на растенията през втората половина от вегетацията им. „Когато говорим за интензификация в земеделието, то начинът по който можем да накараме активните вещества да работят по-добре, е когато са комбинирани в правилната формулация. В тази фаза от развитието на посевите те са под въздействието на активното слънцегреене и ултравиолетовите лъчи, които разграждат голяма част от активните вещества.“, поясни Личев. Затова и сравнение между Ревикеър и посеви, пръскани с протиоконазол, са показали 40% по-ниска е ефикасността на 48-ия час след интензивно слънцегреене спрямо третираните посеви с Ревикеър® на БАСФ.
Третият фунгицид Приаксор® влезе на българския пазар още през 2018 година, но и досега за много фермери това е любимият им продукт, като за 6-та поредна година той държи 1 място сред фунгицидите съдържащи SDHI, посочи Цветан Личев. Предимствата му се дължат на активните вещества SDHI и стробилурини, комбинирани с формулация. Този препарат защитава дори не напръсканата част на листа, защото, се разпределя и достига долната страна на листата. Притежава едра кристална структура и когато активните вещества образуват едри кристали на повърхността, при роса или някакъв вид влага тези микрокапчици свеждат активното вещество до пазвата на листата. И от там активните вещества се прехвърлят върху младия прираст.
НА фокус беше и темата с промените на климата и нуждата от адаптиране на земеделието към това. От 1970 г. насам учените са установили, че на всеки 10 години фенологичните фази на развитие изпреварват с 3 до 4 дни фазите от предишното десетилетие. Тоест 3 - 4 дни по-рано настъпва края на братенето, на вретененето и останалите. Дори казват, че в някои райони на умерен климат вече са се натрупали 10-14 дни ускоряване на различните фази. „Затова е важно, когато избирате момента на третиране не го избирайте по официалния календар, не сравнявайте миналата година с тази, защото ще е по-различна“, обясни Неделчева. Понякога си казвате, че културата е на 2-ро коляно, обаче е сухо и затова няма болести. „Припомням само, че мрежестите петна по ечемика и кафявата ръжда се развиват в сухо и топло време. И обратно: ринхоспориумът по ечемика и жълтата ръжда се развиват в хладно и влажно време“.
Минимизирайте риска и защитете растенията, като не забавяйте първото фунгицидно третиране. „Трябва да защитим културите във фаза вретенене, защото знаем, че листната маса нараства в пъти. В същото време няма фунгицид, който да се движи от горе надолу. Трябва да защитим във флагов лист и изкласяване, защото знаем каква огромна роля играят върху добива“, обясни още търговският мениджър на БАСФ. В заключение Неделчева отправи професионално предизвикателство към земеделците. „Следващата година, когато се съберем тук, позиционирайте технологиите при житни по такъв начин, че да нямаме нито 1 снимка с лечебно третиране, защото само така всички ще си свършим добре работата“.
И тази година БАСФ предлага ясни и кратки промоции за предлаганите от компанията фунгициди, които наистина са на много добра цена, особено в трудни години, когато фермерите трябва да взимат добри решения, посочи мениджърът Красимира Иванова.
Даксър: 10% по-добра цена до 10-ти април.
Приаксор – 5% по-добра цена до 5-ти май.
По отношение на борбата с плевелите експертът от „БАСФ – Решения в земеделието“ Мария Евлогиева разясни действието на основните продукти от портфолиото за 2024 г.
Вече 9-та години Биатлон® се прилага по българските полета, като има безброй примери, които доказват неговата висока ефикасност. За поредна година и през 2023-та той е най-предпочитаният широколистен хербицид за всички житни култури, защото успешно контролира над 80 вида широколистни плевели. Включително и трудните за контрол плевели като великденче, теменужка, червена мъртва коприва, лепка и други.
Когато става въпрос за опазване на пшеницата, от БАСФ обръщат внимание и на житното заплевеляване, което през последните години сякаш се пренебрегва. Това доведе до естествено намножаване на голям брой житни плевели като овсига, власатка, райграс и други. Хербицидното решение на БАСФ е продуктът Палас®, който се предлага на българския пазар повече от 10 години и се утвърди като стандарт в борбата с житни плевели. Палас® контролира голям брой широколистни плевели, като е разпознаваем с контрола си върху житни плевели, най-вече овсига и власатка.