Забраната за поемане на нови ангажименти в областта на биоземеделието със сигурност ще остане да действа до 2020 година, защото европарите са свършили и нови земеделци не могат да разчитат на подпомагане по мярка 10 от програмата за развитие на селските райони. Проблемът е, че бюджетът не само че не е изчерпан, но е и наддоговорен, тъй като се е отворила дупка от 96 милиона лева. Това обяви служебният министър Христо Бозуков на пресконференция в министерството на земеделието по повод изчерпването на бюджета по тази мярка.
За 7-годишния период бюджетът за биоземеделие беше 283,1 млн. лв., но само за две години фонд „Земеделие” е приел заявления с поети 5-годишни ангажименти в размер на 379 млн. лв., обяви Бозуков. Така на практика предишният кабинет е надхвърлил бюджета с 96 млн. лв., които в бъдеще трябва да бъдат осигурени от други мерки, но за целта предстоят и тежки преговори с Европейската комисия.
Бозуков не отрече, че се обсъжда и вариант за намаляване на ставките през следващите години, защото при това „наддоговаряне” не е ясно точно как ще бъде решен проблемът.
Странно защо обаче служебният министър съобщи, че „парите за гъските били изяли субсидиите за биопроизводителите”, въпреки че компенсаторните плащания за опазване на птиците са по мярка 11 „Агроекология и климат”, където не са отчетени липси на средства. Бозуков обаче критично обяви, че за да се осигурели допълнителни субсидии за зърнопоризводителите, голяма част от бюджета по тази мярка отишли за гъски и други застрашени птици.
Тъй като въпросите опират до управлението на кабинета Танева, от партия ГЕРБ обявиха, че на 15 март ще дадат подробни разяснения по казуса с бюджета за биоземеделие и агроекология.