Ден преди комисията по земеделие да гледа предложението на кабинета за драстично увеличение на осигурителните прагове за земеделските производители от 350 на 560 лева, от Българска асоциация Биопродукти настояват за преосмисляне на тази идея.
Браншовиците определят промяната на минималния осигурителен доход за 2019 г.катое твърде драстична. Тя не би създала никакъв проблем за един относително голям производител, но за най-дребните е сериозно основание да спрат да се осигуряват.
„Един пчелар, който има 50 кошера, за да може да продава законно добивания от него мед, трябва да бъде регистриран земеделски стопанин. При среден добив от 19 кг на кошер и изкупна цена от 4 лв. за килограм, цялата произведена от него продукция няма да стигне да покрие стойността на дължимите му осигуровки“, се посочва в позицията на биофермерите.
Подобна е ситуацията и с дребните животновъди и растениевъди. Вероятно не е отчетено, че това е принуда тези хора да влизат в сивия сектор на икономиката и да продават нерегламентирано. Убедени сме, че целта е противоположната посока - към изсветляване на икономиката, се посочва в писмото, изпратено до медиите.
От асоциацията настояват праговете да се запазят като през 2018 г. или да претърпят незначително увеличение, за да не предизвика обратен ефект и вместо увеличение на приходите за осигуровки, те да намалеят заради посивяване на сектора. Подобна позиция изразиха и от други браншови организации.