Начало » Новини » Коментари
10.03.2017 г.

Държавата на косъм да се провали с необлагодетелстваните райнони

Разкрития

sinor.bg

Буквално в последната минута министерството на земеделието е успяло да възложи на Института по позвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” подготовката на новия слой за необлагодетелстваните райони, каквито са последните европейски изисквания. Без тази актуализация през 2018 година фермерите щаха да изпаднат от компенсаторните плащания за необлагодетелстваните райони, тъй като актуализираният слой включва законодателни промени, приети от ЕС през миналата година и изискващи всяка държава да обнови картата на всички почви в страната, съобщи за Синор.БГ проф. Светла Русева, директор на института.

Новината за опасността за слоя е била съобщена от проф. Русева на форум, организиран преди два дни от партия „Обединени земеделци” и фондация „Контрад Аденауер”.

Веднага след този форум от дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения” в агроминистерството са се обадили в института, за да възложат изработването на слоя на експертите на института. Подписването на договора стана на 9 март, само ден след форума, съобщи директорът на института.

Миналата година Европарламентът гласува промени за районите с природни ограничения, които изискват прилагане на важни детайли, свързани с почвеното разнообразие. Затова и тази година българската държава е трябвало да актуализира слоя за необлагодетелствани райони.

Това е можело да се извърши само от държавна структура, каквато е институтът Пушкаров. Проблемът е в това, че от 2011 г. експертите на института не разполагат с пълната информационна система за почвените ресурси, която преди това се е държала от Изпълнителната агенция по почвени ресурси. Става въпрос за карта на профила на почвите, без който необлагодетелстваните райони не могат да бъдат точно дефинирани.

Самата агенция съществува от 1991 г. и е закрита през 2011 г. Тя е извършвала едромащабните почвени проучвания в страната и е дигитализирала цялата информация в информационна система. След закриването на тази агенция обаче дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения” в агроминистерството  не прехвърля цялата информационна система на института Пушкаров, а й възлага само функциите да я управлява. Така от 2011 г. досега кодовете за почвеното разнообразие не са били налични нито в министерството, нито са били управлявани от държавния институт. Подозренията са, че експерти от министерството са искали да присвоят информацията, прехвърляйки я на частна фирма, регистрирана на името на бивш служител от дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения”, напуснал броени месеци след закриване на агенцията през 2011 г.

Целта е била скрита приватизация на държавни информационни масиви, срещу което учените от института Пушкаров видимо са се възпротивили. Едва при кабинета Танева измамата е лъснала и авторите на това присвояване са се отказали, защото ако през 2018 г. фермерите не можеха да си получат парите заради липса на информационен слой, явно щеше да се стигне до огромен скандал.

С вчерашното подписване на договора с институт „Пушкаров” министерството е възложило на експертите в 6-месечен срок да актуализират слоя, за да няма проблеми при очертаването за 2018 г. Задачата не е лека, но ще се справим, увери проф. Русева.

Държавата на косъм да се провали с необлагодетелстваните райнони
22963
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Анализ за конкурентността на българските стопанства
Смесените стопанства и пчеларите са единствените в България, с висока финансова обезпеченост
Браншовик призовава да се изграждат слънчеви панели над ягоди и малини
Гечев „осветли” пред депутати схема с фотоволтаици за „кражба” на плодородна земя
Институтът по почвознение
Ново издание за здравеопазването на културите
Селскостопанска академия
Учени от „Пушкаров“ споделят опит с еколози от ОАЕ
Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза своя празник в Световния ден на почвата
Международната мрежа на организациите, проучващи почвите, излезе с препоръки към Европейската Комисия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини