Начало » Новини » Страната

Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза своя празник в Световния ден на почвата

Синор.БГ / 07.12.2018 г.
Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза своя празник в Световния ден на почвата

Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров” (ИПАЗР) отбеляза своя празник в Световния Ден на почвата на тържествено събрание в Националния музей „Земята и хората“. Освен института, в организирането на мероприятието се включиха Националният музей „Земята и Хората” и Българското почвоведско дружество. На тържеството присъстваха представители на ЦУ на ССА, НССЗ, АУ-Пловдив, ЛТУ-София, УАСГ-София, директорите на ИЗК „Марица”-Пловдив и Института по розата и етеричномаслените култури, фирми, журналисти от електронни и печатни медии.

Тази година темата на Световния Ден на почвата е „Дай решение за замърсените почви”.

Тържественото събрание беше открито от директора на ИПАЗР „Никола Пушкаров“- проф. д-р Светла Русева. Професор Русева изнесе и планарен доклад на тема „ГЛОБАЛНОТО ПАРТНЬОРСТВО ЗА ПОЧВИТЕ ПРЕЗ 2018 ГОДИНА“. В него тя сподели акцентите от най-важните глобални събития в областта на почвените проучвания, протекли през изминалата година. Проф. Русева посочи и предизвикателствата пред националното почвознание през следващите три години 2019-2021 г.

Проф. Ирена Атанасова, научен секретар на ИПАЗР „Никола Пушкаров“ изнесе доклад за Почвеното замърсяване – скритата реалност. Тя представи основните проблеми, свързани със замърсяването на почвите и препоръките на Глобалния симпозиум по замърсяване на почвите, организиран от ФАО. заяви, че националните традиции и иновации в системите на земеделието вървят ръка за ръка. Нанотехнологиите и в частност наноторовете са част от иновациите в тази област.

Проф. Методи Теохаров, председател на Българско почвоведско дружество представи темата „Законодателството – в полза или във вреда на почвите, земята и поземлените отношения”.

Проф. Светла Русева връчи ленти за академична длъжност на ИПАЗР „Н. Пушкаров“ на учените, хабилитирани през 2018 г. – проф. д-р инж. Снежан Божков, доц. д-р Бисер Христов, доц. д-р Весела Петрова-Браничева и доц. д-р Юри Енакиев.

Институтът учредява почетно звание за особени заслуги в развитието на основните научни направления на института и навършване на кръгли годишнини. Със звание „Почетен професор на ИПАЗР „Н. Пушкаров” бяха удостоени проф. дсн Невена Богацевска за особени заслуги в областта на растителната защита, проф. д-р Методи Теохаров за принос в развитието на почвознанието и проф. д-р Димитранка Стойчева за принос в развитието на агрохимията и почвознанието.

В дните на изложбата „РЕШЕНИЯ ЗА ЗАМЪРСЕНИТЕ ПОЧВИ В БЪЛГАРИЯ” от 5 до 14 декември 2018 г., ще бъдат прожектирани научно-популярни филми „Почвите в България”, „Ерозия на почвите”, „Подкрепи Световния ден на почвата и Международната година на почвите” и „Почвата говори с гласа на Едуард Нортън”.

Институтът „Никола Пушкаров“ отбеляза своя празник в Световния ден на почвата
15602
 

Последни материали
Виж
Статистика към 20 февруари 2026 г.
Износът на пшеница е застрашен – запасите ни остават твърде големи
Европейски форум за финансиране на агробизнеса 2026 събира експерти във Варшава
Портал за електронни услуги
НАП: Краен срок 2 март за за деклариране на доходите, изплатени през 2025 г.
Министър Иван Христанов
МЗХ разработва икономически сценарии за агросектора – след събитията от 28 февруари
Европейския млечен борд поиска отново намаляване на производството на мляко
Вносителя е декларирал, че ще се преработи в биодизел
Пратката слънчоглед от Аржентина се насочва към силози за съхранение при засилен контрол
Свързани материали
Виж
С партньори от Израел, Германия и Италия
АгроБиоИнститутът изпита линии рапица с увеличено усвояване на въглерод при суша
Чрез семинари по спечелен проект по интервенция от стратегическия план
Институтът по земеделие в Кюстендил ще обучава безплатно фермери
Предстоящо
Институтът по аграрна икономика отбелязва 90 години с юбилейна конференция в София
Във Видин и Велико Търново са засадени нови 9,5 хектара с емблематичния сорт "Гъмза"
Заместник-министър Янчев: МЗХ подкрепя развитието на научната дейност в лозаро-винарския сектор
Лекциите започват от 27 август
Земеделският институт в Стара Загора демонстрира нови технологии при животни
ССА
Нови хибриди захарна царевица на селекционер от Института в Кнежа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини