Начало » Новини » Страната
10.03.2017 г.

Дискусия за ОСП: Земеделците в Германия започнаха да се обединяват още от през 60-те години на миналия век

Снимка: Обединени земеделци

Големият проблем пред малките фермери в България е разпокъсатността на земята и липсата на коопериране, което би стимулирало развитието на бизнеса. Това мнение изразиха експерти от германската фондация “Конрад Аденауер”, участвали в дискусията за бъдещата обща селскостопанска политика на Европейския съюз, която се очаква след 2020 г. Форумът беше организиран от партия Обединени земеделци и Фондация  “Конрад Аденауер” – България, съобщиха от организацията.

2017-а ще бъде много специална година за България, защото се навършва едно десетилетие от членството на страната в Европейския съюз. ОСП е в сърцето на Европейския съюз и аз смея да твърдя, че тази политика е успешна”, заяви от своя страна г-н Торстен Гайслер - ръководител на бюрото на фондация “Конрад Аденауер” в България. Той припомни, че в Германия земеделците са започнали да се обединяват още в 60-те години на миналия век.

Като голям проблем в България Торстен Гайслер посочи разпокъсаността на земеделската земя, което намалява конкурентоспособността спрямо други държави. Той даде висока оценка на българските храни, сред които, по думите му, плодовете и зеленчуците се открояват със своето отлично качество.

Евродепутатът Алберт Дес, член на Комисията по земеделие и селски райони на Европейския парламент, представи немския опит по отношение на кооперативите.

Предимствата на кооперациите в Германия се състои в това, че фермерите могат да решават какво да се случва с тях, отбеляза евродепутатът.

Алберт Дес разказа за кооперацията, на която е почетен председател. Тя е петата по големина в Германия и обединява 165 малки кооперации, зад които стоят 4 хиляди млекопреработватели. На италианският пазар например 25% от сиренето пармезан е тяхно производство.

Той посочи, че в Германия 60% от млякото се преработва от кооперации и 40 на сто от частни фирми.

Той коментира и въпроса за премахването на квотите при производството на мляко и изрази несъгласие с мнението, че това ще направи цените нестабилни, защото те и сега са такива.

За решаване на проблема с разпокъсаността на земеделската земя Алберт Дес даде за пример Германия, където обединяването на земята стартира още през 1960 г.

Гостът засегна и финансирането на земеделските стопани чрез банкови заеми и посочи, че в Германия, при 5 годишен срок на изплащане лихвата е 0.8 %, а при 10-годишен – 0.5 %.

Над 80% от българските директни плащания отиват у едрите производители и малък процент от субсидиите стигат до дребните фермери, които на практика имат най-голяма нужда от подкрепа. Това каза председателят на Балканската земеделска камара и бивш евродепутат Петя Ставрева. Тя откри дискусия на тема: "Предизвикателствата пред общата селскостопанска политика на ЕС и развитието на българското земеделие".

Обединяването на малките и средните стопани в организации на производители все още е твърде бавен процес.

Едно от големите предизвикателства пред България е успешното интегриране  на  българското земеделие към Общата селскостопанска политика (ОСП) и ефективното усвояване на средствата от фондовете на ЕС, подчерта Петя Ставрева. Позицията на България по отношение на приоритетите в аграрната политика на Общността в периода до и след 2020 г. трябва да е съобразена  с  цялостната  дългосрочна визия за развитието на земеделието и  селските  райони у нас.

По думите на Ставрева мисията на Програмата за селските райони е освен подкрепа за продължаващата модернизация на агросектора и грижа за селските райони, които продължават да  изостават и да се обезлюдяват.

Като основна задача пред България тя посочи необходимостта от изработване на дългосрочната стратегия за развитие на земеделието  с  участието на браншовите организации, аграрната наука, производителите и преработвателите на земеделска продукция.

Дискусия за ОСП: Земеделците в Германия започнаха да се обединяват още от през 60-те години на миналия век
9918
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Еврокомисията откри приема на 15 октомври
До 16 януари 2025 г. ще се кандидатства за информационните мерки по ОСП
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Християнски празници
На Преображение господне се бере първото грозде
Решенията по-късно днес
Съветът по земеделие на ЕС обсъжда интервнециите по Втория стълб
Кладоспориозата
Кафявата петнистост при доматите е болест на небалансираната технология
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини